Czego nie robić na plaży? Krótka lekcja wakacyjnego savoir-vivre’u

23.03.2017 | Podróże i wakacje

Plaża to dość specyficzne – choć i oczywiste – miejsce do spędzania wakacyjnego urlopu. Jak okiem sięgnąć – tłumy! Każda z osób przyjeżdża z innymi oczekiwaniami, z innymi planami. Wydaje się, że pogodzenie ze sobą tysięcy ludzi przebywających w jednym miejscu wydaje się rzeczą wręcz niemożliwą. Przeciwnie. Jak wszędzie – także tutaj – obowiązują pewne zasady, dzięki którym wspólny wypoczynek nie będzie katorgą. Czego nie robić na plaży? A co wypada? Zapraszamy na krótką lekcję wakacyjnego savoir-vivre’u!

Mogłoby się wydawać, że zasada „nie czyń drugiemu tego, co Tobie niemiłe” powinna wystarczyć do tego, by pobyt na plaży kojarzył się z przyjemnością, a nie udręką. Udając się jednak na polskie plaże, czar spokojnych wakacji pryska szybciej niż bańka mydlana. Niestety. Ufamy, że nasi czytelnicy nie należą do plażowych rozrabiaków, warto jednak się z nim zapoznać, choćby ze względu na potencjalne incydenty. Niech będzie on orężem w walce z brakiem plażowego wychowania.

(fot. pixabay.com)

Czego nie robić na plaży? Daj żyć innym!

Wybierając się nad morze (nie tylko nad polski Bałtyk) często chcemy uciec od codzienności, pobyć w ciszy i spokoju, wylegiwać się w słońcu, wsłuchując się w szum fal. Nie każdy ma możliwość pobytu na dzikich, maleńkich plażach, choćby w Grecji (zabiorą Cię tam choćby kupony rabatowe Travel Planet) czy we Włoszech. Zazwyczaj jesteśmy skazani na plaże publiczne. Owszem, trzeba się liczyć z tym, że prawie na pewno nie będziemy tam sami, jednak nie musi wiązać się to z przykrymi doświadczeniami, które wywołają niepotrzebną nerwowość i wakacyjną traumę. Plaża rządzi swoimi prawami, wśród których najważniejsze brzmi: „Żyj i pozwól żyć innym!”.

(fot. pixabay.com)

Co to oznacza? Jak się ono ma objawiać? Proszę bardzo – oto kilka przykładów.

Nie rozkładaj się zbyt blisko innych ludzi

Wiadomo, że sezon wakacyjny niepodzielnie łączy się ze ściskiem na plaży, jednak gdy istnieje taka możliwość, staraj się rozłożyć w bezpiecznej odległości od innych ludzi. Da im, jak i Tobie bezpieczną strefę komfortu, pozwalającą na swobodny wypoczynek. Jeśli będziemy zbyt blisko, to nasze ożywione rozmowy mogą przeszkadzać naszym „sąsiadom”, a tego nikt z nas nie chce, prawda?

(fot. unsplash.com)

Jeśli plaża jest zatłoczona to staraj się trzepać swój ręcznik z dala od innych, biorąc pod uwagę również kierunek wiatru. Nawet jeśli odejdziesz o kilka metrów, problemem może być wiatr, który może ponieść drobinki piasku na wysmarowane olejkami ciała, znaleźć się może się we włosach i – co gorsza – może wpaść także do oczu. To samo dotyczy czyszczenia ubrań i butów. Dzieci na plaży to zupełnie inna historia. Oczywiście nie ogarniemy swą „opieką” naszych rozbrykanych pociech, jednak możemy starać się zmniejszyć zasięg ich „zabaw”, które nie zawsze mogą podobać się wszystkim wokół. Jednym z najlepszych sposobów to wspólna zabawa – nie pozostawiajcie ich nigdy samych!

Parawany nie są lekarstwo!

Możecie sobie pomyśleć – przecież mamy parawany. Odgradzamy się i po problemie. Czy aby na pewno? Mamy nadzieję, że nie trzeba mówić o walorach estetycznych takowych widoków, prawda? Wielokolorowa mozaika klatek na złocistym piasku do najpiękniejszych z pewnością nie należy. Możecie sami sprawdzić, wybierając się nad polskie morze – co powiedzielibyście, gdyby promocje Travelist porwały Was nad Bałtyk?

Zachód wcale też nie jest bez winy, bo z wyścigami o zajmowanie leżaków spotkać można się już na całym świecie. Nie przybiera to jednak tak spektakularnej formy graficznej jak różnokolorowe parawany w Polsce, jednak nie miejmy złudzeń – w wielu kurortach na całym świecie też można spotkać się z zaciętą rywalizacją o dogodne miejsce na plaży i precyzyjne oznaczenie własnego terytorium. Pomyślcie też  o konsekwencjach społecznych. Takie zachowania to szeroka autostrada do alienacji. Samowolnie wydzielamy tylko dla siebie kawałek sfery publicznej. Nikt nie będzie wychylał się poza obręb swoich czterech, zwiewnych ścian. Tylko ja i moje rzeczy są najważniejsze. Od zaniku interakcji i relacji społecznych już tylko krok do znieczulicy. Wyobraźcie sobie, że ktoś ma zawał lub atak serca – nikt jednak pójdzie tej osobie z pomocą, bo nawet tego nie zauważy. Może i skrajny to argument, jednak wart przemyślenia. Zostawiamy kwestię wojny parawanowej pod rozwagę.

Nie każdy ma taki gust, jak Ty

Tyczy się to głównie upodobań muzycznych. Sprawa się ma podobnie do rozmów. Zwyczajnie może być to kłopotliwe. Nie wiemy, jak Wy, jednak my nie zabieramy ze sobą na plażę żadnych sprzętów elektronicznych. Ma być to czas odpoczynku, a nie uwiązania z techniką. Czyż nie będzie słuchanie plażowego gwaru i morskiej toni o niebo lepsze, niż kakofoniczne niejednokrotnie dźwięki? Nie musimy przypominać, że odbieranie zbyt wielu bodźców jednocześnie może szkodzić zdrowiu.

(fot. pixabay.com)

Jeśli jednak nie możemy oprzeć się pokusie zabrania ze sobą iPoda, odtwarzacza mp3 czy tabletu, koniecznie zaopatrzyć się trzeba w słuchawki – najlepiej takie, które pozwolą nam zamknąć się w świecie ulubionych dźwięków. Nie wiecie, jakie wybrać? Specjalnie dla Was wybraliśmy wyjątkowy ranking najlepszych słuchawek. Omówiliśmy w nim także, jak wybrać idealny model do swoich upodobań i potrzeb. Bycie plażowym DJ-em zostaw sobie na nocną imprezę, a głośniki lepiej zostaw w domu.

Plaża to nie śmietnisko!

Zaśmiecanie plaż to wielki nietakt wobec natury, jak i samego siebie. Nikt z nas przecież nie chce leżeć wśród tony papierków, ogryzków, puszek czy niedopałków. Na niewiele zdadzą się zakazy i nakazy, jeżeli sami nie wyrobimy w sobie szacunku do otoczenia. Śmieci zawsze zabieramy ze sobą – to nie jest trudne – zwłaszcza, że na każdej plaży porozstawiane są kosze na śmieci. Nie ma nic trudnego w tym, żeby na koniec dnia pozbierać wszystko do reklamówki i zostawić w koszu.

(fot. pixabay.com)

Potrzeby fizjologiczne załatwiamy w przeznaczonych do tego miejscach – z pewnością nie jest nim morze. Jeśli ktoś tak robi, niech spróbuje zrobić to na podłodze własnego domu – kaszmirowe dywany będą wdzięczne, nie mówiąc o nas samych. Skoro sumienie nie gryzie nikogo, gdy robi sobie toaletę z morza, to dlaczego nie robić tego w mieszkaniu na środku pokoju?

Co robić z kochanymi czworonogami?

Nawet jeśli twój pies jest niezwykle łagodny i przyjazny, to może on wywołać u niektórych ludzi niepokój i strach. Szczególnie obawiać się będą o swoje dzieci. Poza tym, o ile niektóre psy są świetnymi pływakami, to inne mogą utopić się nawet w płytkiej wodzie – dokładnie jak ludzie. Weź zatem psa na smycz, zapewnij mu głęboki cień oraz chłodną wodę i trzymaj blisko siebie.

(fot. pixabay.com)

Pamiętaj, aby od czasu do czasu wyprowadzić psa na spacer poza plażę, a jeśli zdarzy mu się załatwić swoje potrzeby na piasku, to niezwłocznie po nim posprzątaj. Wspólne bieganie po plaży może być nie tylko rozrywką dla psiaka, ale i dla Ciebie – nie można przecież cały czas wylegiwać się na słońcu. Sprawdź, co można robić na plaży, żeby się nie nudzić! A można całkiem sporo!

Przestrzegaj ostrzeżeń

Nie bez powodu tworzone są regulaminy kąpielisk i plaż. Mają one pomóc w osiągnięciu wakacyjnej nirwany, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Za nieprzestrzeganie zasad czy zakazów mogą nam grozić restrykcyjne kary, głównie finansowe. Nikt nie lubi płacić mandatów, więc lepiej z rzeczonymi zapiskami warto się wcześniej zapoznać – tabliczki z regulaminem zwykle ustawiane są przy wejściu na plażę. Ile razy je czytałeś?

(fot. pixabay.com)

Zobaczcie, czego nie robić na plaży, jeśli nie chcemy uszczuplić naszego portfela:

 • gorszyć sąsiada, czyli na przykład opalać się topless czy zupełnie nago w miejscach do tego nieprzeznaczonych – kara 50 – 100 zł;
 • śmiecić – kara 50-500 zł;
 • przeklinać – kara 50-100 zł;
 • słuchać głośno muzyki – kara 100-500 zł;
 • pić alkoholu – kara 50-500 zł;
 • wchodzić na wydmy, a tym bardziej urządzać sobie w nich toaletę – kara 100 zł;
 • rozpalać ogniska czy grillować (chyba, że mamy zgodę zarządcy oraz Urzędu Morskiego) – kara 50-500 zł;
 • palić papierosów (decyduje o tym gmina) – kara do 500 zł;
 • wprowadzać psów (o ile jest taki zakaz) – kara 500 zł;
 • biwakować, wszak plaża to nie pole namiotowe – kara 50-500 zł;
 • wjeżdżać pojazdami mechanicznymi w tym samochodami, quadami czy motorami – kara 50-500 złotych.

Podane widełki to tylko kwoty orientacyjne i mogą różnić się w zależności od miejsca. Może te nie są one porażające, ale nikt – zwłaszcza w trakcie – urlopu nie chce tracić niepotrzebnie gotówki. Są przecież o wiele przyjemniejsze wydatki. Nie musi tak być – wystarczy przestrzegać regulaminów. Nad wyraz agresywne zachowanie może skończyć się nawet aresztem.

(fot. pixabay.com)

Przestrzegaj wszystkich zaleceń oraz zwracaj uwagę na kolor wywieszonej flagi. Biała flaga oznacza, że można się kąpać. Czarna, że kąpiel jest zabroniona z powodu zbyt wysokich fal. Czerwona flaga, zabrania kąpieli z powodu dużego zanieczyszczenia wody, obecności różnych szkodliwych dla zdrowia bakterii lub mikroorganizmów np. sinic. Pamiętaj, że warunki do kąpieli mogą wyglądać idealnie, ale tak naprawdę istnieje realne zagrożenie.

A jak trafimy na plażę nudystów?

Cóż – wchodzicie tam na własną odpowiedzialność. Nie wypada wpatrywać się tam na opalających się topless lub zupełnie nago. Wolno im, wszak są w miejscu właśnie do tego wyznaczonym, więc nagość nie jest tam niczym gorszącym czy krępującym. To samo tyczy się niewybrednych komentarzy – niestety takich zachowań połączonych z gapieniem się na ponętne plażowiczki niestety doświadczyć też można na publicznych kąpieliskach. Żałosne. Jeśli nie pasuje Ci coś – wystarczy zmienić miejsce. Proste.

(fot. pixabay.com)

Gdy już zahaczamy o nagość. Uważajcie na amory na i pod Waszym kocykiem. Niech hasło „sex on the beach” obowiązuje tylko i wyłącznie w barach podczas zamawiania kolejnych drinków. Seks na plaży może kusić zainteresowane pary lubiących ekshibicjonistyczne zachowania, ale przez setki osób dookoła będzie raczej postrzegany – delikatnie ujmując – ze zdziwieniem. Gorzej, gdy wiąże się to z odpowiedzialnością karną. Tak było np. w przypadku brytyjskiej pary, która postanowiła zabawić się na plaży w Dubaju. Lokalne władze skazały ją na trzy miesiące więzienia. Parę uratowała apelacja i anulowanie wyroku po wielu zabiegach ze strony brytyjskich dyplomatów. Czy kilka chwil przyjemności warte są takich konsekwencji?

Czego nie robić na plaży? Zagraniczne ciekawostki

Jadąc do innego kraju, należy uszanować jego gościnność i przestrzegać tamtejszych obyczajów. Nie chcemy międzynarodowych skandali, a i zwykła przyzwoitość nakazuje szanować gospodarza, nieprawdaż? To nie miejsce na to, by robić wykład odnoszący się do każdego kraju, jednak pozwolimy sobie na kilka ciekawostek, które z pewnością przydadzą się w czasie wakacyjnych podróży.

(fot. pixabay.com)

Mnóstwo zakazów obowiązuje turystów we Włoszech. Na plaży w Eraclei nie można kopać dołów ani budować zamków z piasku – to samo w Wenecji. Na Capri wprowadzono zakaz słuchania muzyki i radia z głośników w miejscach publicznych. Zakazane jest też chodzenie poza plażą w stroju plażowym albo bez koszulki oraz chodzenie w drewniakach (mandat wynosi nawet 50 euro) – ten ostatni zakaz obowiązuje od 1963 roku, a podyktowany jest nadmiernym hałasem, jaki wytwarza to obuwie. W toskańskim Orbetello wiszą afisze po angielsku i niemiecku z informacją o tym, że zabronione jest zostawianie na plaży w chwili kąpieli w morzu różnych przedmiotów, wśród nich… mokasynów.

(fot. pixabay.com)

W niektórych greckich kurortach opalanie się topless w miejscach do tego nieprzeznaczonych może skutkować nawet aresztem, z kolei w Hiszpanii zabronione jest wprowadzanie psów na plażę. Uważajcie też na austriackie pociągi – tam karane jest całowanie się. Wszędzie tam pomogą się Wam dostać kody rabatowe Groupon. Wiadomo, że w krajach arabskich plażowanie z gołym biustem i sznurkiem między pośladkami, będzie kompletnie niesmaczne. Spożywać alkoholu zakazano na wielu plażach Panamy i Florydy.

Podsumowując…

Agnieszka Osiecka stwierdziła kiedyś, że plaża to największe łóżko świata. Jeśli tak, to coraz częściej w tym łożu puszczają wszelkie granice, każdemu wszystko wolno, zaś zasady savoir-vivre przestają obowiązywać. Mamy nadzieję, że powyższy tekst przyda się w czasie wakacyjnych wyjazdów – jeśli nie Wam, to ku przestrodze tych, którzy nie wiedzą, jak się zachować na plaży. Gdy takiego jegomościa spotkacie, koniecznie go odpowiednio poinstruujcie. Może wydawać się Wam to dziecinne, jednak stopniowe i oddolne uświadamianie członków naszego społeczeństwa może mieć zbawienne skutki na przyszłość.

Gdy jesteśmy już przy urlopach, pamiętajcie, by odpowiednio wcześnie zacząć je planować. Wiecie już, jak szukać tanich lotów? Warto rozważyć ten środek transportu, gdyż nie zawsze opłaci się wybranie innego środka transportu. Sprawdźcie, jak w tym roku przedstawiają się też najpopularniejsze kierunki na egzotyczne wakacje. Nie muszą one pozostawać tylko w sferze marzeń. Są one jak najbardziej w zasięgu Twojej ręki.

Sprawdź również jakie są aktualnie kody rabatowe do Travelplanet klikając tutaj oraz do Travelist – https://blip.pl/travelist/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Array

mp2skulltube

Warto poznać zasady panujące na plaży, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji

06/15/2018
[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

11.06.2019 | Podróże i wakacje Sport i rekreacja

Co robić na plaży? Sprawdź, jak nie nudzić się na plaży!

Słońce z wolna przebija się przez ciemne chmury, słupek rtęci nieśmiało coraz częściej wskakuje na szczebelki powyżej...
25.01.2019 | Biżuteria Książki i multimedia Obuwie i torby Odzież i akcesoria Podróże i wakacje Prezenty i gadżety Zdrowie i uroda

Co na Walentynki – prezenty dla niej i dla niego!

Walentynki już niedługo. Tym razem o nich nie zapomnisz. Nie chcesz, aby było kiczowato i zastanawiasz co kupić? Nie...
15.01.2019 | Podróże i wakacje

Zabawy karnawałowe – przepis na super imprezę!

Karnawał to szaleństwo imprez i zabaw, które ogarnia cały świat! Jego fenomen polega na tym, że w znanej nam formie...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS