Dlaczego warto robić zakupy na AliExpress?

Aliexpress kody rabatowe, promocje, zniżki
1.12.2016 | Smart Shopping

Na samo słowo „AliExpress” wszystkim łowcom okazji włosy stają dęba. Jednym ze strachu, innym z radości. Od kilku lat ta platforma sprzedażowa rodem z Chin zdobywa także w Polsce coraz większą popularność. Już mamy dostępną polską wersję językową serwisu, a – wedle doniesień gazety „Komputer Świat” – zapowiedziano na 2017 rok otwarcie w naszym kraju pierwsze biuro serwisu. Już teraz wiadomo, że nie unikniemy rozwoju i ekspansji platformy, warto więc go poznać i… z nim się zaprzyjaźnić.

Czym jest AliExpress?

Przy zapoznaniu nie można zapomnieć o przywitaniu i przedstawieniu się. Uruchomiony w 2010 roku AliExpress.com jest jedną z największych na świecie platform sprzedaży online B2C (Business To Customer). Portal należy do istniejącej od 1999 roku grupy handlowej Alibaba, zarządzającej kilkunastoma pomniejszymi serwisami, w tym także chińskim Yahoo. Na AliExpress można kupić praktycznie wszystko: od ubrań, przez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po akcesoria sportowe i biżuterię.

zakupy

Trzeba jasno powiedzieć, że siłą napędową platformy są wyjątkowo atrakcyjne ceny produktów. Po pierwsze, oferowane towary są całkowicie wyprodukowane w Chinach, stąd ceny nie są powiększone o koszty, które ponoszą importerzy. Po wtóre, żaden ze sprzedających nie posiada sklepu w sensie fizycznym, a wszystko sprzedawane jest wyłącznie przez internet – odpadają więc koszty związane choćby z wynajmem lokalu. Oczywiście nie można mieć złudzeń, że oryginalnego Rolexa kupimy za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt dolarów. Jednakże, gros z oferowanych produktów jest coraz lepszej jakości, a te z branży elektronicznej z powodzeniem mogą służyć jako zamienniki dla światowych marek, choć na buble również uważać trzeba – jak się przed nimi ustrzec, przeczytacie za chwilę.

Niskie ceny, darmowa dostawa w AliExpress, ale…

Najpopularniejsze w Polsce (jeszcze) Allegro może już mieć powody do obaw. Polska dla Alibaby już teraz jest najbardziej lukratywnym rynkiem z całej Europy Wschodniej, gdyż – jak wynika ze statystyk – platformę AliExpress odwiedza nawet co dziesiąty internauta znad Wisły. Większość z nich wybiera konkretne produkty ze względu na „free shipping”, czyli darmową dostawę. Oczywiście jej koszty po prostu zawarta w cenie asortymentu – pomimo tego i tak wydane pieniądze nie uszczuplają znacznie naszych portfeli. Czyżbyśmy zatem znaleźli zakupowy raj? Prawie.

aliexpress-1

Największą bolączką w trakcie zakupów na tej platformie z pewnością będzie dostawa, a zwłaszcza jej czas. Sprzedawca dostarczy (przynajmniej powinien) nam zakupiony produkt za pośrednictwem chińskiej poczty i według podanego przedziału czasowego, zajmie to od 15 do nawet 60 dni. W praktyce paczki przychodzą z reguły po trzech tygodniach, rzadziej po miesiącu. Oprócz miejscowej poczty można skorzystać również z usług firm kurierskich, ale biorąc pod uwagę odległość dzielącą Chiny od Polski, trzeba niestety przygotować się na wzrost kosztów – niekiedy kilkakrotnie przekraczają one wartość towaru. Mowa tu o kwotach rzędu 40, a nawet 60 dolarów, w zależności od gabarytów.

Podobnie jak inne platformy zakupowe, AliExpress również posiada system wzajemnego oceniania i komentowania każdej transakcji. Zanim więc zdecydujemy się na kupno wyjątkowo atrakcyjnego artykułu, warto zapoznać się zarówno z historią sprzedawcy i opiniami poprzednich klientów, jak i ocenami dotyczącymi samego produktu. Oferent po zakończonej transakcji nie otrzymuje pieniędzy od razu i nie zobaczy ich na swoim koncie do momentu, kiedy otrzymamy przesyłkę i potwierdzimy, że jesteśmy z niej zadowoleni. Na wyrażenie swojego zadowolenia lub niezadowolenia i ewentualnej reklamacji mamy 2 miesiące od momentu zakupu. W ten sposób ustrzeżemy się przed nieuczciwym sprzedawcą albo towarem złej jakości. Jeśli nie otrzymacie swojej paczki do 35 dni od złożenia zamówienia, warto zwrócić się do sprzedawcy w celu wyjaśnienia całego zajścia lub otworzyć oficjalny spór.

aliexpress

Te i inne problemy być może zostaną rozwiązane, jak tylko pełną parą ruszy z ekspansja na polski rynek. Otwartą pozostaje jeszcze kwestia tego, czy AliExpress wejdzie do Polski wraz z własnym centrum logistycznym (jak choćby Amazon). To właśnie ono mogłoby wyraźnie skrócić czas oczekiwania na wiele przesyłek i rozwiązać wiele innych problemów.

Pozostając przy porównaniach, trzeba przyznać, że AliExpress jest mniej przyjazne sprzedawcom i bardziej dba o kupujących niż inne popularne serwisy w Polsce.

Wiemy, że pozostaje jeszcze kilka kwestii, które mogą budzić Wasze wątpliwości i obawy, jak choćby kwestie finansowe i podatkowe. Spokojnie, będziemy im się przyglądać już niedługo.

P.S. Wiedzieliście, że nawet na AliExpress można posłużyć się rabatami i kuponami zniżkowymi?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

Kategorie poradników

20% rabatu dla nowych użytkowników Groupon

Zarejestruj się i skorzystaj z kodu rabatowego na pierwsze zakupy

Maratony filmowe za 27 zł w kinach Helios

Kup bilet w wyznaczonym terminie i skorzystaj z promocyjnych cen

Bilety za 10 zł w czwartki w kinach Helios

Skorzystaj z promocji Kultura Dostępna, w czwartki o 18.00 bilety na wybrane polskie filmy za 10 zł

Rozrywka do 50 zł w Groupon!

Oferta dotyczy obszaru całej Polski, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :).

Rabat do -90% w Cdp.pl

Skorzystaj z kodu rabatowego, kup wybrane gry z rabatem nawet do -90% a otrzymasz jeszcze dodatkowy rabat w  wysokości 10%

Bilety na spektakle teatralne do -60% w Groupon

Sprawdź aktualne oferty, kupuj bilety do wybranych teatrów o 60% taniej

Gry planszowe do -84% w Cdp.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane gry planszowe z rabatem nawet do -84%.

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS