Jak płacić na Aliexpress? – cło, VAT i płatność za zamówienie

21.12.2016 | Smart Shopping

Prędzej czy później każdego poszukiwacza okazji lubujących się w zakupach zagranicznych dopadnie rozterka na temat cła, podatku VAT i oczywiście płatności. Jak te sprawy przedstawiają się u giganta e-commerce rodem z Chin, czyli AliExpress? Już za chwilę się przekonacie!

Nie chcę płacić cła ani VAT  – co zrobić?

Cło, czyli opłata celna, jest pobierana przy imporcie z zagranicy przedmiotów i jest nakładana przez państwo z dwóch ważnych powodów. Pierwszy – oczywiście najważniejszy – to wpływy do budżetu, a drugim jest ochrona lokalnego rynku i gospodarki. VAT także pobierane jest przez państwo i jest jednym z głównych dochodów budżetowych. Wszystko pięknie, ale wiadomo, że my – jako konsumenci – chcemy oszczędzać, a nie wydawać więcej, prawda? Istnieje na szczęście kilka możliwości, dzięki którym przestaniemy się martwić zarówno cłem, jak i VAT-em.

aliexpress-vat

Zacznijmy zatem od podatku VAT. Jeśli nasze zakupy nie przekroczyły łącznej wartości 22 EUR, będą one całkowicie zwolnione z tej opłaty. Dość często przesyłki z AliExpress docierają do klientów również z adnotacją „GIFT”. Co to oznacza? W takim przypadku wartość paczki zwolnionej z podatku wzrasta do 45 EUR. Dzieje się tak w przypadku, jeśli nasze zamówienie wysłane zostanie pod „przykrywką” prezentu – czyli całkowicie na użytek własny i ma charakter okazjonalny. Osoby, które zamówiły towar droższy, muszą się liczyć z możliwością otrzymania zawiadomienia z urzędu celnego o konieczności opłacenia podatku VAT, choć nie jest to rzecz całkowicie pewna, ale o tym za chwilę.

Jeśli chodzi o cło, to prawo unijne mówi jasno, że od przesyłek importowanych bezpośrednio z państw trzecich (spoza UE) nie będą pobierane przywozowe należności celne, o ile zawierają one towary o niskiej wartości, czyli nieprzekraczającej 150 EUR. W przeciwnym razie zostaniemy wezwani do uiszczenia opłaty celnej; różnej wysokości – w zależności od rodzaju asortymentu. Część ma zerową stawkę, reszta oscylować będzie w granicach 3-8% wartości towaru. Wysokość cła dla konkretnego asortymentu możemy sprawdzić w systemie ISZTAR.

aliexpress-clo

W przypadku, gdy na naszą przesyłkę zostaną nałożone podatki i/lub cło, zostaniemy o tym fakcie powiadomieni listownie. Należy wówczas dostarczyć do urzędu następujące dokumenty:

  • Dokumenty potwierdzające wartość i dane przesyłki: może to być zrzut ekranu z aukcji internetowej z ceną i najlepiej z numerem przesyłki (dane znajdziesz logując się do „Mój Aliexpress” / „My Aliexpress” następnie klikając w zakładkę „Moje zamówienia” / „My Orders”)
  • Potwierdzenie transakcji zakupu – np: faktura, paragon, wyciąg z przelewu bankowego, paypal
  • Wypełniony formularz dołączony do pisma z Urzędu Celnego.

Dokumenty można dostarczyć do wskazanego Urzędu Celnego – osobiście lub mailowo. Po kilku dniach warto upewnić się telefonicznie, czy przesyłka przesyłka została zwolniona i zgłoszona do wysyłki (można ją odebrać również osobiście zaznaczając odpowiednie pole w formularzu z urzędu). VAT i ewentualne cło będziemy mieli obowiązek opłacić dopiero przy odbiorze przesyłki (podatek wynosi 23% od wartości produktu przeliczonej na złotówki według aktualnego kursu NBP). Trzeba także uiścić dodatkową opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej (1,23 zł lub 3,94 zł).

clo

Może się tak zdarzyć, że nie będziemy chcieli ponosić kosztów związanych z VAT-em i cłem. Co wtedy? Nasza przesyłka po prostu wróci do sprzedawcy, a my będziemy musieli liczyć się z mozolną drogą odzyskania naszych pieniędzy. Warto narażać się zatem na dodatkowe niedogodności? Zwłaszcza, że większość kupujących na AliExpress zgodnie przyznaje, że nie wszystkie paczki są sprawdzane przez celników, dlatego też konieczności opłacenia VAT-u i/lub cła możemy zwyczajnie uniknąć.

AliExpress – jak płacić?

Kiedy kwestie cła i podatków mamy już załatwione, warto przyjrzeć się jeszcze sprawie płatności. Jest ona łatwiejsza, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Na początku trzeba podkreślić, że platforma charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem transakcji. Sprzedawca dostaję pieniądze za przedmiot dopiero wtedy, gdy potwierdzimy odbiór przesyłki i wyrazimy nasze ukontentowanie. W przypadku, gdy jesteśmy niezadowoleni z otrzymanego przedmiotu, możemy „założyć spór” i domagać się zwrotu całej kwoty bądź jej części, o czym już informowaliśmy w tekście o tym, dlaczego warto kupować na AliExpress.

Standardową formą dokonywania płatności jest użycie karty kredytowej. Jako, że najczęściej posiadamy konta złotówkowe trzeba się liczyć z możliwością pobierania przez niektóre banki niewielkiej prowizji od transakcji i przewalutowania – wszak większość cen na AliExpress podanych jest w dolarach lub euro.

platnosci-aliexpress

Od zeszłego roku polscy użytkownicy AliExpress mają powody do radości, ponieważ serwis umożliwił dokonywanie płatności także poprzez dobrze znany nad Wisłą system Przelewy24. W nowej odsłonie płatności są o wiele przyjemniejsze, jeśli chodzi o ich stronę formalną. Cała procedura została maksymalnie uproszczona i nie różni się niczym od tych znanych nam z polskich sklepów internetowych. Nawet kwota naszego „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i wyświetlona zostanie w złotówkach.

Cóż – można się teraz tylko wygodnie rozłożyć i zacząć buszować w czeluściach AliExpress w poszukiwaniu gorących ofert. Co powiecie zatem na dodatkowe rabaty i kupony, które jeszcze obniżą i tak już niskie ceny?

latwe-aliexpressDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

28.05.2022 | Smart Shopping

30.11.2016 | Smart Shopping

Jak kupować na AliExpress? - 5 prostych kroków nowicjusza

AliExpress to - jak już wiecie - jeden z najszybciej rozwijających się portali sprzedażowych na świecie. Oferuje swoim...

Kategorie poradników

20% rabatu dla nowych użytkowników Groupon

Zarejestruj się i skorzystaj z kodu rabatowego na pierwsze zakupy

Maratony filmowe za 27 zł w kinach Helios

Kup bilet w wyznaczonym terminie i skorzystaj z promocyjnych cen

Bilety za 10 zł w czwartki w kinach Helios

Skorzystaj z promocji Kultura Dostępna, w czwartki o 18.00 bilety na wybrane polskie filmy za 10 zł

Rozrywka do 50 zł w Groupon!

Oferta dotyczy obszaru całej Polski, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :).

Rabat do -90% w Cdp.pl

Skorzystaj z kodu rabatowego, kup wybrane gry z rabatem nawet do -90% a otrzymasz jeszcze dodatkowy rabat w  wysokości 10%

Bilety na spektakle teatralne do -60% w Groupon

Sprawdź aktualne oferty, kupuj bilety do wybranych teatrów o 60% taniej

Gry planszowe do -84% w Cdp.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane gry planszowe z rabatem nawet do -84%.

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS