Jak szukać tanich lotów – poznaj najlepsze sposoby na to, jak znaleźć tanie loty!

jak szukać tanich lotów - blip.pl
24.02.2017 | Podróże i wakacje Smart Shopping

Ciągle słyszysz, że Twoi znajomi spędzają wakacje na Teneryfie lub w Gruzji. Przyjaciele wyjeżdżają co jakiś czas na weekend do Rzymu lub Porto. Frustracja powoli zaczyna Cię ogarniać, nie jesz, nie śpisz, zachodzisz w głowę, jak oni to robią. Wygrali w totka? Dostali spadek? Obrabowali bank? Nie! Oni tylko wiedzą, jak szukać tanich lotów. Ty też możesz. Czytaj dalej i poznaj najlepsze obecnie sposoby na to, by latać za grosze… Czasem wystarczy sprawdzić Groupon kody rabatowe !

Rozsiądź się wygodnie, weź dobrą kawę i notuj skrupulatnie. Nasze rady – o ile się do nich zastosujesz – pozwolą Tobie i Twoim bliskim cieszyć się z cudownych podróży, tych małych i tych dużych. Zapnij pasy i startujemy!

Jak szukać tanich lotów? Szukaj odpowiednio wcześnie

Zasada to stara jak świat. Mówi się, że jeśli chodzi o krótkie trasy i tanich przewoźników, jak choćby EasyJet warto rozglądać się za biletami kilka tygodni (4-8) przed planowaną podróżą. W przypadku dłuższych tras, także międzykontynentalnych, które obsługiwane są przez potężne research należy rozpocząć nawet pół roku przed startem.

jak znaleźć tanie loty - lupa - blip.pl

Ta zasada jest także jednym z mitów, który panuje wśród podróżujących. Przewoźnicy też nie śpią i badają rynek. Potrafią manipulować cenami w zależności od efektywności procesu sprzedaży biletów, dlatego czasem można trafić na prawdziwe okazje i na tydzień lub dwa tygodnie przed wylotem dajmy na to z Gdańska do Oslo kupić bilety za 20 zł – tak są takie okazje!

Nie musimy wspominać chyba o biletach last minute, które są idealne na spontaniczny wypad, prawda? Dziwnym trafem przeglądałeś oferty i pojawiła się okazja: 35 zł za bilet do Lizbony. Na jutro. Co robisz? 🙂

Groupon kod rabatowy

Jednym ze sposobów jest także sprawdzanie jakie kody rabatowe Groupon w tej chwili są dostępne. Czasami nie tylko można tam znaleźć oferty turystyczne i zniżki na hotele, ale właśnie też promocje na bilety lotnicze. Oczywiście mówimy o sekcji Groupon Travel. Inne z popularnych serwisów, które mają takie zniżki to Triverna i Travelist. Najciekawsze zniżki z tych serwisów znajdziesz także na Blip.pl

Jak znaleźć tanie loty? Bądź elastyczny

To prawdziwa podstawa w bitwie o tanie przeloty. Elastyczność przyda się przede wszystkim w kwestii finansowej – warto sobie postawić swoistą poprzeczkę w planowaniu budżetu podróży, odpowiedzieć sobie na pytanie: „ile mogę wydać na lot?”. Pozwoli to jednocześnie określić, jakie kwoty będą dla Ciebie rzeczoną „okazją”: 100, 200, a może 300 zł za bilet w zależności od kierunku. Pamiętaj, że każde zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na szaleństwa w czasie pobytu albo na…. kolejną podróż!

jak wyszukać tanie loty - oszczędności - blip.pl

Elastyczność przyda się także przy wyborze destynacji. Weźmy na to, że marzy Ci się podróż do Gruzji, ale w tym czasie, kiedy możesz wziąć urlop, bilety są horrendalnie drogie. Pojawia się jednak światełko w tunelu – dokładnie tego samego dnia, z tego samego lotniska i praktycznie o identycznej godzinie wylatuje samolot do Porto. I to o połowę taniej. Co zatem robisz? Odpowiedź należy do Ciebie!

Czas podróży też jest ważny. Jak pokazują doświadczenie i raporty poszczególnych linii lotniczych, najdroższe bilety są zawsze w okolicach świąt, no i oczywiście w szczycie wakacyjnego sezonu. Przebitka sięga nawet 30-40%. Dlatego upraszamy – unikaj tych terminów, jeśli chcesz, by Twój portfel się nie zbuntował. Tuż po sezonie linie organizują wyprzedaże na wszystkie loty, nawet te oddalone o kilka miesięcy.

Tanich lotów trzeba szukać w dwóch przedziałach w roku: od końca stycznia do początku czerwca, a także od września do listopada. Nie jest to jednak żelazna zasada i zależna jest także od miejsca, do którego chcemy dotrze. Wiadomo, że kierunki północne, skandynawskie zasadniczo będą tańsze niż choćby Hiszpania czy Portugalia. Spokojnie, chcąc tam lecieć, także znajdziecie perełki promocyjne

Jak wyszukać tanie loty? Znajdź narzędzie i…

Bądź cierpliwy! Cierpliwość bowiem to najbardziej pożądana cecha poszukiwacza lotniczych okazji. Jeśli chodzi o narzędzie, to mamy do dyspozycji ich całą masę! Mówią Wam coś nazwy SkyScanner, Fly4Free, Momondo? Nie? A powinny! To w tym momencie najpopularniejsze wyszukiwarki i porównywarki lotów, dzięki którym znajdziesz także tanie noclegi w hotelach i nie tylko. Jeśli chodzi o nocleg warto skorzystać z couchsurfingu i zdobywającego coraz większą popularność popularność portalu Airb’n’b – znajdziecie tam miejsce w pokoju, ale też całe mieszkania do wynajęcia w lokalizacjach, o których się Wam nie śniło!

Ciekawym narzędziem jest Azuon. Jego największą wadą jest fakt, że nie jest open source – opłata za 3 miesiące użytkowania to koszt 9 Euro (istnieją różne abonamenty). Dzięki tej aplikacji będziesz mógł zaplanować szytą na miarę podróż w najniższej cenie. Skomplikowane algorytmy, z jakich korzysta, pozwalają na wyszukiwanie perełek z całego świata, a opłaty zwracają się nawet po pierwszym bilecie!

Cierpliwość przyda się szczególnie, jeśli chcecie czekać na promocje biletowe. Niektóre linie lotnicze, jak choćby KLM czy LOT mają w swojej ofercie cykliczne promocje: LOT ma Szalone Środy to prawie jak LOT kod rabatowy, AirFrance czy KLM co jakiś czas wypuszczają tzw. „trzydniówki” – do trzech miast z całej siatki lotów można dolecieć za niewyobrażalnie małe pieniądze.

Takie strony, jak Wakacyjni Piraci, to prawdziwa kopalnia okazji na wymarzone wakacje w nieco większym gronie. Oferty tam kuszą wystrzałowo niskimi cenami – jednak najczęściej zawierają one już nocleg, a nawet koszty wynajmu auta. Co ważne – takie oferty wyszukiwane są za nas.

Hmmmm… Wszystko pięknie, ale przecież nikt przez cały dzień nie będzie warował przy ekranie komputera lub nerwowo sprawdzał tabletu co kilkanaście minut w nadziei, że taka oferta się pojawiła. Zwłaszcza, że najczęściej wypuszczane są one w gorących jak zawsze godzinach normalnie pracujących ludzi. Warto zatem zapisać się na newsletter danej strony lub ustawić specjalne alerty, odpowiednio je filtrując, wskazawszy przedział czasowy i miejsce swojej wymarzonej podróży.

Jak szukać tanich lotów? Nie bój się łączyć

Od czasu do czasu przez portale społecznościowe z prędkością błyskawicy przebiega informacja o niewiarygodnie tanich lotach, np. Nowy Jork za 600zł. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Najczęściej wyjątkowo tanie loty są efektem błędów taryfowych (źle wprowadzonych przez linie lotów do systemów rezerwacyjnych) i nawet jeśli uda nam się je zarezerwować, linie mogą je anulować zwracając jedynie pieniądze za lot. Taka jest rzeczywistość, jednak na szczęście są jeszcze tzw. loty składane. Są to takie oferty, w których łączone są odcinki lotów różnymi liniami lotniczymi, które w systemach rezerwacyjnych nie chcą widzieć swojej oferty razem. Często loty łączone są opcją najtańszą z możliwych – dzieje się tak wtedy, gdy na danej trasie lata wiele konkurujących ze sobą linii lotniczych. Taka sytuacja ma miejsce także, gdy linie oferują na danej trasie np. tylko jeden lot w tygodniu, a nas interesuje wylot i powrót w konkretnych datach.

W takich wypadkach trzeba się wykazać nie lada smykałką do robienia „interesów”. Na miejsce możesz dolecieć więcej niż jednym samolotem. Przy odrobinie szczęścia i sporej ilości godzin spędzonych przed monitorem znajdziesz połączenia typu „Dubaj linią A, przerwa 9 godzin, stamtąd do Hong Kong linią B, 6 godzin, i do Sydney linią C”. Trzeba szukać promocji na krótkich dystansach i łączyć je w całość. PAMIĘTAJ! Zostaw sobie zawsze kilka godzin zapasu przy każdej przesiadce, bo jeśli samolot linii A się spóźni i przez to nie wyrobisz się na kolejny lot, linii B nic to nie obchodzi. A jeśli te przerwy, czyli tzw. stopovery będą odpowiednio długie, np. dzień lub dwa, to masz zwiedzanie kolejnego miasta gratis.

Jak znaleźć tanie loty? Pamiętaj o hubach

Wiedziałeś o istnieniu tzw. hubów? Huby to węzły komunikacji lotniczej. Zalicza się do nich następujące miasta/lotniska:

  • Dubaj i Moskwa dla bliskiej Azji,
  • Singapur, Hong Kong, Makau i Bangkok dla dalekich rejsów do Australii i Oceanii oraz okolicznych państw azjatyckich,
  • Johannesburg dla Afryki Południowej,
  • Addis Abeba lub Nairobi dla Afryki Wschodniej,
  • Dakar i Akra dla Afryki Zachodniej,
  • Miami dla Ameryki Południowej.

O europejskich kolosach nie ma się chyba co rozwodzić, prawda? Największe i najpopularniejsze lotniska to Frankfurt, Amsterdam czy Londyn – dolecimy stamtąd praktycznie wszędzie! Bardzo przyjemne są również oferty połączeń typu open-jaw, czyli powrót z innego miasta niż przylot, bo pozwalają pokonać większą trasę. A i cenowo będziemy zadowoleni – czyżby idealny deal?

Jak szukać tanich lotów? Co z bagażem?

Wiele linii lotniczych oferuje szalenie niskie ceny dla podróżnych, którzy zabierają ze sobą wyłącznie bagaż podręczny. To warte rozważenia rozwiązanie na krótkich trasach lub w sytuacji, gdy przed Wami wiele przesiadek. Ważne: przed wylotem koniecznie sprawdź, jaki rozmiar bagażu możecie wziąć for free. Kilka centymetrów ponad dozwolone wymiary i może się okazać, że za bagaż zapłacisz więcej niż za sam lot. Pamiętaj też o wszelkich opłatach dodatkowych, jak choćby rezerwacja konkretnego miejsca – na nich też możemy trochę zaoszczędzić.

 

Jeśli już jesteśmy przy opłatach, to koniecznie zwróć uwagę na przewalutowanie. Uważaj, żebyś nie zapłacił podwójnie! Twój bank może pobierać prowizję za płatności w innej walucie, a także „podliczyć” kwotę po wyraźnie niekorzystnym dla Ciebie kursie.

Pozostała jeszcze kwestia dojazd z i na lotnisko. Czasami możemy natknąć się na tanie połączenia do np. Paryża. Widzimy „Paryż”, widzimy „15 Euro. Oczy się zaświeciły, bo możemy zabrać tam Ukochaną Osobę. Jednakże, czy widzimy, że jest tam napisane Paryż-Beavuis? Nie? A szkoda! To oznacza, że wylądujemy na międzynarodowym porcie lotniczym Beauvais-Tillé, który oddalony jest od 84 km na północ od centrum stolicy Francji. Wiecie, ile kosztuje dojazd? Niejednokrotnie kilkukrotnie więcej niż sam lot. A zatem sprawdź najpierw wszystko dokładnie, żebyś nie musiał przeżywać niemiłych niespodzianek.

Jak wyszukać tanie loty? Jeśli nie z Polski, to skąd?

Sprawdź, co słychać u naszych sąsiadów! Przewoźnicy zazwyczaj dostosowują ceny do możliwości średniego portfela w danym kraju. Tak więc, dajmy na to, trasa Warszawa-Frankfurt-Kuala Lumpur paradoksalnie będzie tańsza niż ten sam lot na krótszym odcinku Frankfurt-Kuala Lumpur. Pamiętaj, w takim wypadku decyduje zawsze miasto, z którego odlatujesz. Można to wykorzystać, rezerwując sobie bilet np. z Mińska, Lwowa czy Wilna. Ten mechanizm działa też w drugą stronę. Jeśli lecisz do nieco mniej popularnego kraju, sprawdź, czy nie taniej jest dostać się z Europy do najbliższego huba, a stamtąd na miejsce jakąś tanią linia lotniczą.

Pewien wpływ na kierunki lotów i ceny biletów mają też „sentymenty postkolonialne”. Do Afryki taniej lata się z Paryża, do Ameryki Południowej z Madrytu, a z Londynu do Azji, Australii i Nowej Zelandii – zatem powtórka z geografii mile wskazana 🙂

Jeszcze jedno. Jeśli planujesz wielomiesięczną podróż, zastanów się, czy nie będzie lepiej skorzystać z opcji biletu RTW (Round The World). Mają je w ofercie wszystkie duże konsorcja lotnicze (Star Alliance, OneWorld, Sky Team). Te bilety pozwalają zaplanować trasę z mocno ograniczoną ilością kilometrów i przystanków, ale i tak będą tańsze niż ekwiwalent w postaci pojedynczo rezerwowanych lotów. Najtańsze bilety RTW kupisz, jeśli odlatując z Wielkiej Brytanii

Podsumowując – tanie loty są możliwe! Potrzeba tylko nieco chęci, szczyptę wytrwałości, a wszystko to dopieścić sporą ilością cierpliwości. Czasem i łut szczęścia się przyda, jednak wszystkie wysiłki zostaną wynagrodzone w czasie podróży!

A żeby jeszcze bardziej obniżyć jej koszty, zajrzyjcie na do nas – tam znajdziecie kupony LOT, promocje Qatar Airways czy kody Easy Jet, rabaty Brussels Airlines oraz zniżki Lufthansa. Koniecznie sprawdźcie także Groupon kody rabatowe, gdzie znajdziecie nie tylko tanie hotele, ale też zniżki na bilety lotnicze.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

11.06.2019 | Podróże i wakacje Sport i rekreacja

Co robić na plaży? Sprawdź, jak nie nudzić się na plaży!

Słońce z wolna przebija się przez ciemne chmury, słupek rtęci nieśmiało coraz częściej wskakuje na szczebelki powyżej...
25.01.2019 | Biżuteria Książki i multimedia Obuwie i torby Odzież i akcesoria Podróże i wakacje Prezenty i gadżety Zdrowie i uroda

Co na Walentynki – prezenty dla niej i dla niego!

Walentynki już niedługo. Tym razem o nich nie zapomnisz. Nie chcesz, aby było kiczowato i zastanawiasz co kupić? Nie...
15.01.2019 | Podróże i wakacje

Zabawy karnawałowe – przepis na super imprezę!

Karnawał to szaleństwo imprez i zabaw, które ogarnia cały świat! Jego fenomen polega na tym, że w znanej nam formie...
14.12.2018 | Elektronika, komputery i AGD Książki i multimedia Odzież i akcesoria Prezenty i gadżety Smart Shopping Sport i rekreacja

Co kupić chłopakowi na święta? Jaki prezent pod choinkę dla męża? Najlepsze propozycje!

Święta już niebawem… Warto pomyśleć o świątecznym prezencie dla swojego mężczyzny. Pomysły mogą być naprawdę...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS