Kuchenka – jaką wybrać?

12.08.2016 | Elektronika, komputery i AGD

Planujesz wybrać nową kuchenkę i nie wiesz na co się zdecydować? Wybór jest ogromny – to prawda. Jednak kierując się kilkoma kryteriami możesz dopasować najlepszą opcję do swoich potrzeb. Co będzie dla ciebie najoptymalniejsze, kuchenka wolnostojąca, czy piekarnik plus płyta grzewcza? Gaz, indukcja, czy ceramika?

Razem, czy osobno – oto jest pytanie?

Na rynku istnieje możliwość wyboru. Możesz postawić na kuchenkę wolnostojącą, która zasilana jest gazem lub prądem, lub gazem i prądem jednocześnie. Podczas zakupu takiego sprzętu wydasz mniej pieniędzy i ominą cię kwestie związane z doborem odpowiedniej szafki pod zabudowę. Na korzyść rozwiązania składającego się z dwóch części przemawia to, że taki piekarnik możemy umieścić w szafce znajdującej się na wysokości naszego wzroku. Jest to bardzo wygodne!

Gaz czy prąd?

W przypadku zakupu kuchenki elektrycznej (ewentualnie płyty) należy sprawdzić, czy mamy możliwość podłączenia jej do źródła prądu trójfazowego (400 V). Istnieje szansa, że twój sprzęt będzie tego wymagał. Jednofazowe (230 V) napięcie zasilania może być zbyt słabe. Ponadto zapoznaj się z parametrami takiego urządzenia, a dokładnie z tym jaki jest maksymalny pobór mocy.

1

Kuchnia gazowa Indesit – Saturn

3

Kuchnia gazowa MPM – Saturn

Zaletą kuchenki gazowej jest, że gotuje się na niej oszczędniej. Gaz jest tańszy niż prąd. Minus stanowi fakt, że lepiej nie decydować się na takie rozwiązanie, kiedy ma się otwartą kuchnię, która połączona jest z sypialnią. Ponadto kuchenki gazowe umieszcza się w takich miejscach, w jakich nie ryzykuje się, że płomień zostanie niespodziewanie zgaszony, czyli obok okna i zlewu. Innym mankamentem są znacznie częstsze zabrudzenia garnków i to, że na meblach osadza się tłusta maź.

2

Przy dokonaniu ostatecznego wyboru kieruj się też swoimi przyzwyczajeniami i tym, co jest dla ciebie wygodniejsze. Inaczej gotuje się przecież na kuchence gazowej, a inaczej na elektrycznej.

Płyta elektryczna, jaką wybrać?

Jeżeli nasz wybór zacieśnimy do kuchenek elektrycznych, to możemy wybierać pomiędzy płytami elektrycznymi z żeliwnymi palnikami (opcja już prawie nieaktualna, bardzo stare rozwiązanie), a płytami ceramicznymi i indukcyjnymi. Te ostatnie są do siebie bardzo podobne, różnią się jednak cenami, a także sposobem wytwarzania ciepła.

4

Kuchnia MPM – Saturn

Płyty i kuchenki indukcyjne są zwykle droższe niż ceramiczne. Ich zaletą jest, że zużywają mniej prądu, a potrawy przyrządza się na nich szybciej (nawet o 40%). Trzeba jednak w tym przypadku zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj garnków, które nie zawsze należą do tanich, szczególnie, gdy chcemy, aby były dobrej jakości. Odpowiednim rodzajem garnków do indukcji są te wykonane z metalu ferromagnetycznego, ulegającego namagnesowaniu. Muszą mieć też płaskie dno. Wysoką cenę takich garnków rekompensuje jednak to, że naczynia te wolniej się zużywają.

5

Zestaw garnków Tefal – Media Markt

Dużą zaletą płyt indukcyjnych jest też funkcja zabezpieczenia ich przed włączeniem przez dzieci, a także automatyczne wyłączenie się po zalaniu płyty. Ponadto masz do wyboru płytę z ramką (zabezpiecza przed uszkodzeniami) i bez niej (jest bardziej elegancka).

6

Płyta do zabudowy – Media Expert

7

Płyta do zabudowy – Media Expert

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na rozkład palników, a następnie dopasować najlepszą opcję dla siebie. Dostępne są modele z polami o niestandardowych wymiarach, na przykład przygotowane pod brytfannę.

8

Nowoczesna płyta do zabudowy – Media Expert

Korzystaj z dodatkowych funkcji kuchenki!

Warto dokładnie zapoznać się ofertą kuchenek, a dokładnie z funkcjami, w jakie zostały one zaopatrzone. Wśród nich znalazły się chociażby: ogrzewanie dolne, ogrzewanie górne i dolne, rozmrażanie, supergrill, szybkie nagrzewanie, termoobieg, turbogrill.  Doskonałym ułatwieniem jest ponadto zakup kuchenki z funkcją samooczyszczenia. Działająca na zasadzie pirolizy funkcja usuwa bród dzięki bardzo wysokiej temperaturze. Minusem jest duży pobór prądu podczas tej czynności.

Kupuj i oszczędzaj dzięki kuponom rabatowym!

Zakup nowej kuchni nie jest małym wydatkiem,  szczególnie jeżeli doliczymy do tego jeszcze remont obecnej instalacji i nowe garnki. Planując taką zmianę warto wziąć pod uwagę obecne promocje, a także zniżki wynikające z kodów rabatowych. Oferują je sklepy internetowe takie jak na przykład: Media Markt, Media Expert, Bosch Home, RTV EURO AGD, Neo24, Komputronik, Saturn, Neonet. Kupony i kody dla tych sklepów znajdują się kategorii Elektronika, komputery i AGD. Sprawdź na naszej stronie Blip.pl, co jest aktualnie objęte zniżką. Jeżeli nie znajdziesz czegoś interesującego, zapisz się do naszego newslettera i czekaj na odpowiednią ofertę.

Do przydatnych informacji należą ponadto porady związane z zakupem odpowiedniej lodówki. Warto też wiedzieć, czym różnią się od siebie okapy, a także jakie rodzaje ekspresów wyróżniamy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

16.08.2016 | Dom i ogród

Mała kuchnia – jak ją zagospodarować?

Kuchnia w twoim mieszkaniu jest zbyt mała, nie spełnia swoich zadań, praca w niej jest męcząca. Czas to zmienić, zrób...
12.08.2016 | Dom i ogród

Wyspa kuchenna – jak ją urządzić?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym podczas urządzania kuchni jest wyspa kuchenna. Co to takiego? Jak ją urządzić?...
12.08.2016 | Dom i ogród

Urządzamy kuchnię – jakich błędów unikać?

Urządzenie nowej kuchni, a dokładnie takiej, która będzie ergonomiczna nie jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę swoje...
16.08.2016 | Dom i ogród

Otwarta kuchnia wady i zalety

Planujesz remont swojego mieszkania, a jednym z nowych rozwiązań ma być otwarta kuchnia. Czy wiesz jakie są plusy i minusy...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS