Wrażenia w rozmiarze XXL, czyli najlepsze projektory do domu

24.05.2017 | Elektronika, komputery i AGD Smart Shopping

Idziemy o zakład, że większość z nas uwielbia obejrzeć od czasu do czasu dobry film lub serial. Nie zawsze jednak mamy czas, by wybrać się na seans do kina. Co wtedy? Warto zafundować sobie odrobinę luksusu i cieszyć się zbliżonymi wrażeniami w domowym zaciszu. Zobaczcie, na co zwracać uwagę wybierając najlepsze projektory do domu. Czy to się w ogóle opłaca? Na jaki model się zdecydować? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym kolejnym poradniku. Owocnej lektury!

Chcę kupić! Czy aby na pewno?

Wielkie ekranizacje, romantyczne wieczory we dwoje, emocje sportowe, gry i konsole, karaoke na domowej imprezie… Co jest ich łącznikiem? Ekran. Duży ekran. Potężny ekran. Kiełkuje w nas wszystkich pragnienie osiągnięcia efektu „WOW”, podobnego do tych z kina. Oprócz wrażeń związanych z dźwiękiem (czytaliście już nasz tekst o domowym sprzęcie audio?) w takich „momentach” ważne są właśnie ekrany. Niektórym nie wystarczają już „tylko” telewizory – nawet te najnowsze. Nie wystarczają już technologie 4K, QLED, OLED. Chcemy zwyczajnie czegoś więcej.

W takich chwilach zazwyczaj zaczynają pojawiać się pierwsze myśli o rzutniku czy projektorze. Jeśli masz na użytku telewizor o przekątnej ponad 50 cali to za mało, nawet średniej klasy projektor Full HD będzie w stanie wyświetlić obraz o co najmniej 2-krotnie większej przekątnej. To również całkiem niezłe uzupełnienie kina domowego – projektor będzie wtedy alternatywą dla telewizora o niewielkiej przekątnej. Ekran o przekątnej np. 42 cali sprawdzi się podczas codziennego oglądania informacji, programów telewizyjnych i seriali, projektor zaś główną rolę odegra wieczorami – w czasie rodzinnego seansu filmowego czy wspólnego emocjonowania się wydarzeniami sportowymi.

Najlepsze projektory do domu tylko wieczorami (?)

Musicie jeszcze pamiętać, że nawet najlepsze projektory do domu nie pokażą pełni swych możliwości w ciągu dnia. Pomyślicie, że przecież i tak oglądacie głównie w godzinach wieczornych. A co z wiosną i latem? Zmrok zapada wtedy nawet po 21-22, a czasem chcielibyśmy obejrzeć coś nieco wcześniej. Dlatego potrzebujemy odpowiedniego miejsca. Pokój kinowy powinien być więc zaciemniony. Najlepsze byłyby pomieszczenia bez okien i z pełnymi drzwiami, ale mało kto może pozwolić sobie na takie przystosowanie pokoju kinowego. Zawsze można wykorzystać rolety lub zasłony. Nie można zapomnieć o sporych rozmiarów białej ścianie, którą zawsze można zastąpić rozsuwanym ekranym.

Zdecydowana większość projektorów wymaga odsunięcia ich od ściany, na której będzie wyświetlany obraz o 3-4 metry, co wiąże się albo z podwieszeniem go do sufitu, albo ze znalezieniem subtelnego i mało eksponowanego miejsca. Im dalej, tym obraz jest też większy. Istnieją co prawda projektory z krótkim rzutem (projektory Short-Throw oraz Ultra Short-Throw można ustawiać już w odległości około 1 metra, a nawet kilkunastu centymetrów), ale są one raczej dedykowane dla biznesu i edukacji, odstraszać mogą także zaporowymi cenami. Oczywiście, wszystko trzeba jeszcze ze sobą podłączyć (dodajcie jeszcze do tego sprzęt audio, odtwarzacze, kino domowe), a przecież kable to ostatnia rzecz, którą da się lubić w TAKIM pokoju. Czy to ma nas odstraszyć od zakupów? Bynajmniej! Zobaczcie, jakie modele nabyć za kupony Ole Ole!

Projektor w domu – pro i contra

Zalety? Z całą pewnością należy zaliczyć do nich możliwość regulowania wielkości przekątnej obrazu – decydując się na telewizor, „skazujemy” się zazwyczaj na jeden rozmiar przez wiele lat. Gabaryty największych modeli nie zawsze pozwalają na ich zakup – najzwyczajniej mogą nie zmieścić się w miejscu przeznaczenia. Nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie o przekątnej 55 cali, które mierzy ponad 120 centymetrów szerokości, około 70 centymetrów wysokości i waży nawet 20 kilogramów. Projektor zazwyczaj jest wielkości do konsoli o wadze około 3 kg – jeśli nie jest używany stale z łatwością zmieścisz go w szafce, a w wyjątkowych okazjach bez problemu zabierzesz do znajomych na wspólną imprezę. To oczywiście kilka kropel w oceanie, do których po lekturze całości dojdziecie sami. Już teraz możecie sprawdzić, co możecie kupić za kody rabatowe Media Expert.

Wady? Jest ich kilka. Trzeba zwrócić uwagę na „higienę” pracy tego urządzenia. Niestety – nie są one całkowicie bezgłośne, choć generowany przez nie hałas jest oczywiście do zniesienia – wszak wokół nas szumią lodówki, zmywarki czy stacjonarne pecety. Najbardziej przeszkadzająca jest oczywiście nagrzewająca się lampa, a chłodzenie zastosowane w projektorach musi być wydajne, dlatego też jego szum może powodować pewien dyskomfort. Jeśli komuś poziom hałasu na poziomie około 30 dB nie przeszkadza, to kolejny taki sprzęt nie powinien robić większej różnicy.

Tego typu urządzenia nie należą też do ultra długowiecznych. Chodzi tu o wcześniej wspomnianą lampę, z biegiem kolejnych godzin i dni świeci coraz słabiej. W większości przypadków żywotność lampy wbudowanej w średniej klasy projektor, waha się od 3000 do 4000  godzin.

Dla większości użytkowników, którzy obejrzą jeden lub dwa filmy dziennie, bądź poświęcą kilka chwil na konsolowe rozgrywki, taka wartość będzie w zupełności akceptowalna. Jeśli jednak chcielibyście korzystać z niego ZAMIAST telewizora, przez około 6-7 godzin dziennie, to po około półtora roku będzie musiał wymienić lampę. Niestety, nie będzie to najtańsza sprawa – koszt oryginalnej lampy waha się mieści się w widełkach od około 500 do nawet 1000 zł. Jeśli więc nie zamierzamy mieć projektora włączonego non stop, to większych powodów do obaw nie ma. Ewentualną alternatywą mogą być projektory LED – żywotność oświetlenia jest nieporównywalnie dłuższa, ale jakoś obrazu nieco gorsza.

Jak nie wiesz, o co chodzi, to chodzi o…

Pieniądze. Przedziały cenowe w projektorach są ogromne. Picoprojektory potrafią kosztować zaledwie kilkaset złotych, rozwiązania kinowe to oczywiście wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od potrzeb, sposobu wykorzystania oraz zastosowanej technologii. Przy sprzęcie stricte do domowego użytku różnice również są spore, podstawowe modele kosztują nieco ponad tysiąc złotych, a topowe urządzenia do kina domowego z prawdziwego zdarzenia nawet około 50 tysięcy złotych. Na szczęście jest wiele modeli, które za 3-5 tysięcy złotych przekształcą nasz pokój w rewelacyjną prywatną salę kinową lub gamingową. I głównie takimi się dziś zajmiemy – co powiecie na ofertę i kupony RTVEuroAGD?

Najlepsze projektory do domu. Czym się kierować?

Jeśli już stwierdzimy, że nie opędzimy się od tej myśli i nasze warunki lokalowe na to pozwalają, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które doprowadzą nas do szczęśliwych zakupów. Wszak udane zakupy to przemyślane zakupy. Drapiesz się w głowę, marszczysz czoło i nie wiesz, od czego zacząć? Czytaj dalej!

Baza, czyli technologia wyświetlania

Dwie podstawowe to DLP i 3LCD, a bardziej zaawansowana zwie się LCoS i stosowana jest w projektorach klasy premium. Ponadto niektóre urządzenia wykorzystują jako źródło światła laser lub diody LED. Coraz częściej możemy też znaleźć projektory z krótkim rzutem. Zanim wybierzemy najlepsze projektory do domu, warto nieco zasięgnąć języka o tych trzech najważniejszych.

DLP, czyli faworyt miłośników ciepłych kolorów

DLP to skrót od Digital Light Processing. Podczas pracy te modele korzystają z mikroprocesora oraz układu optycznego, składającego się z kilku milionów mikroskopijnych luster. Projektory DLP oferują wysoki kontrast i bardzo głębokie czernie. Wyświetlane kolory są niezwykle ciepłe – można to porównać do ekranów plazmowych. Niestety, ich słabym punktem jest tzw. efekt tęczy, widoczny przede wszystkim podczas wyświetlania dynamicznie zmieniających się obrazów.

W obecnych generacjach projektorów efekt ten jest widoczny niezwykle rzadko, w dodatku nie wszyscy widzowie go dostrzegają, ale wciąż się pojawia. Dlatego warto sprawdzić projektor DLP przed zakupem – zwłaszcza, że producenci są niezwykle kreatywni w zacieraniu tej wady.

3LCD – i stała się jasność!

Technologia ta charakteryzuje się wysoką jasnością, nawet trzykrotnie wyższą niż w przypadku ekranów DLP i bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, a najnowsze modele mają do tego również wysoki kontrast. Firma Epson, która jest liderem tej technologii rekomenduje część sprzętów w 3LCD do zastosowań domowych, ale pierwsze skrzypce grają w biurach. Tam sprawdzają się nawet w pomieszczeniach średnio zaciemnionych. W domowym zaciszu może być to dobra opcja, gdy nie macie dobrze zaciemnionego pomieszczenia, szukacie sprzętu do gier, doskonale sprawdza się on poza domem w celach biznesowych i biurowych.

Większość użytkowników jasno przyznaje, że technologia 3LCD to najlepsze obecnie dostępne dla konsumentów rozwiązanie. Projektory stworzone w tej technologii oferują doskonałe i równomierne natężenie światła białego i barwnego. To również najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy z projektora chcą korzystać często i intensywnie. Niestety to wszystko dostajemy za wyższą cenę, zaś mniejsza głębia czerni w stosunku do DLP może doskwierać bardzo wybrednym kinomaniakom. Zakupy takie mogą jednak umilić kody rabatowe Media Markt.

LCoS – nowa era projektorów

Ta technologia jest połączeniem dwóch poprzednich. Znajdziemy tu trzy ciekłokrystaliczne układy, ale są one umieszczone na powierzchni luster odbijających światło. LCoS zapewnia najlepsze odwzorowanie barw, wysoką jakość obrazu, głęboką czerń i kontrast. Połączenie technologiczne to jednak wiąże się z naprawdę sporymi wydatkami. Sprawdźcie tylko sklepy SONY (oni nazywają swój patent SXRD) czy JVC, by przekonać się, że na ceny zakończone są sporą ilością zer. Jeśli jednak marzy wam się prawdziwe kino domowe i nie ogranicza Was w żaden sposób budżet, to jest to w tej chwili najodpowiedniejsza technologia.

Najlepsze projektory do domu: co z laserami i LED-ami?

Projektory laserowe są w działaniu zbliżone do technologii 3LCD, jak i DLP, jednak wykorzystują lasery, a nie tradycyjne lampy, jako źródła światła. Dzięki temu ich żywotność wynosi aż 20-30 tysięcy godzin. Natomiast większość projektorów laserowych i LEDowych ma niewymienialne źródło światła. Projektory te wciąż uważa się za nowość na naszym rynku, są cichsze, lżejsze, ale też – oczywiście – droższe.

Obok kosztownych projektorów laserowych są też wspominane już projektory LED. Te działają w oparciu o technologię 3DLP, ale zamiast standardowej lampy wyposażone są w diody LED. Oznacza to dłuższą żywotność, niższą cenę, ale też dużo mniejszą jasność. Obecnie LED stosowany jest głównie w picoprojektorach, niewielkich urządzeniach, które mają też ograniczoną rozdzielczość. Musimy przyznać, że na te modele warto zdecydować się tylko i wyłącznie przy okazjonalnym korzystaniu z projektora, i to raczej poza domem.

Najlepsze projektory do domu: rozdzielczość, jasność, kontrast

Rozdzielczość to – zaraz po technologii wyświetlania – najważniejszy parametr, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie projektora do domu. Gdy w telewizorach zachwycamy się teraz rozdzielczością 4K, w przypadku projektorów do domowego użytku możemy tylko pomarzyć o rozdzielczości rzędu Ultra HD. Tylko topowe modele oferują taką rozdzielczość i kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Taki sprzęt powinien legitymować się rozdzielczością od WXGA (1280 × 800 pikseli), WXGA+ (1440 x 900 pikseli) do Full HD (1920 x 1080 pikseli) – taka rozdzielczość do oglądania filmów i grania jest w tej chwili absolutnym minimum, bowiem przy tak dużej wielkości obrazu bez trudu zobaczymy piksele.

Jasność projektora mierzy się w lumenach (lm). Im większa jasność, tym łatwiej zobaczymy coś w mniej zaciemnionym pomieszczeniu. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie pokoju bez okien, czy też z porządnymi roletami. Dlatego warto patrzeć na urządzenia oferujące dużą jasność obrazu. W warunkach domowych świetnie sprawdzą się najpopularniejsze projektory o jasności od 2000 do 3000 lm. W przypadku modeli wyposażonych w oświetlenie LED, jasność rzadko kiedy przekroczy 1000 lm.

W przypadku kontrastu również znajdziemy analogię do telewizorów. Im wyższy kontrast, tym lepszej jakości obraz otrzymamy, więcej szczegółów będziemy w stanie dostrzec. Modele z niskim kontrastem, podobnie jak z niską jasnością, mogą sobie nie poradzić z wyświetlaniem czytelnego obrazu w ciągu dnia. Obecnie standardem jest wartość 20 000:1 – za modelami poniżej jej nie warto nawet się rozglądać.

W tym momencie warto zajrzeć i wykorzystać promocje Cyfrowe.pl – bogactwo najlepszych modeli jest nie tylko przyjemna dla oka, ale też dla portfela.

Najlepsze projektory do domu – przegląd wybranych modeli

Skoro mamy już za sobą część teoretyczną, czas na przegląd najpopularniejszych modeli, które teraz można dostać w sklepach. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziecie swojego „ulubieńca”, który z miejsca skradnie Wasze serce!

Epson EH-TW5350

Szukając projektora, który z powodzeniem zastąpi telewizor i wyświetli dobrej jakości obraz, z całą pewnością warto zatrzymać się przy modelu Epson EH-TW5350. Wykonano go w technologii 3LCD, która zapewnia odpowiednio żywe oraz wiernie odwzorowane kolory, sprawdzające się w wielu potencjalnych zastosowaniach. Urządzenie potrafi wyświetlać obraz w rozdzielczości Full HD w rozmiarze 332 cali, zarówno w trybie 2D jak i 3D.

Posiada on również kontrast na poziomie 35 000:1 oraz jasność oscylującą między 1 500 a 2 200 lumenów, co – jak już wiecie – jest niezbędne do komfortowego użytkowania. Na plus zaliczyć można także obsługę łączności Wi-Fi oraz Miracast, czyli bezprzewodowe i bezproblemowe przesyłanie obrazu z urządzenia źródłowego. Cena to około 3000 złotych, a my mamy dla Was kupony rabatowe Komputronik, dzięki którym kupicie go jeszcze taniej!

Optoma HD140X

Optoma HD140X to mobilny projektor w technologii DLP  z dwoma wejściami HDMI oraz możliwością podłączenia do sieci. Dzięki rozdzielczości Full HD i wysokiej wydajności kinowej, idealnie nadaje się do oglądania filmów, czy podłączenia do konsoli! Wsparcie dla szybkiego odświeżania 144Hz eliminuje migotanie obrazu i zapewnia niebywały komfort z projekcji 3D.

Co ważne, jest to jeden z najbardziej żywotnych – przynajmniej na papierze – modeli na rynku. W trybie normalnym będzie to aż 6000 godzin, a tryb eco zapewni nam dodatkowe 2000 godzin. Jasność 3000 lm i kontrast 23000:1, a także dedykowany tryb dla graczy przy cenie około 2300 złotych czynią z tego modelu smakowity kąsek, który szybko się z pewnością rozejdzie. Łapcie więc kody Morele.net i cieszcie się wspaniałymi chwilami w gronie najbliższych.

Casio XJ-V100W

Casio XJ-V100W to przedstawiciel projektorów laserowych. Ich żywotność w normalnym użytkowaniu sygnowana jest przez producenta na 20000 godzin, na które nawet najbardziej wymagający użytkownicy spojrzą z uznaniem – zwłaszcza, że przystosowany jest on nawet do pracy w trybie 24/7. Casio XJ-V100W jedynie raz na dobę potrzebuje szybkiego restartu. W przeciwieństwie do lamp rtęciowych, źródła światła Laser&LED nie wymagają czasu na rozgrzewanie się i chłodzenie. Projektor jest gotowy do pracy z pełną jasnością w ciągu 5 sekund, co przenosi się także na dużo niższe zużycie energii.

Casio wyposażyło urządzenie w siedmiostopniową skalę jasności – maksymalna wartość to 3000 lm. Tak precyzyjna skala pozwala dostosować moc projektora do warunków panujących w pomieszczeniu. Dzięki temu obraz staje się bardziej czytelny – unikniemy zbyt małej lub zbyt dużej jasności, a także efektywniej dostosujemy poziom zużywanej energii. Jasność możemy wygodnie zmieniać za pomocą pilota – i to bez wchodzenia do menu ekranowego. A jeśli dodamy do tego cenę w okolicach 3000 zł, to ślinka już zaczyna cieknąć na samą myśl, prawda? Mamy dla Was zatem kody promocyjne eMAG.pl, które pozwolą Wam zrealizować marzenia o własnym kinie w domu.

ViewSonic PJD7720HD

Ten model oferuje obraz w rozdzielczości Full HD z jasnością aż 3200 ANSI lumenów i kontrastem wynoszącym aż 22.000:1. ViewSonic PJD7720HD jest projektorem, który wyświetla obraz w technologii DLP za pomocą 6-segmentowego koła kolorów.

Dodatkowo, w projektorze wyeliminowano wszelkie filtry, ograniczając tym samym koszty związane z jego użytkowaniem. Wpływ na żywotność urządzenia ma również wydajna lampa, która pozwala nawet na 10.000h pracy bez konieczności jej wymiany! Projektor wyposażono również w złącze HDMI/MHL, a także 2 wejścia i wyjście audio, a także w głośnik o mocy 10W. Znajdziecie go choćby na Alsen.pl, jednak to kupony i promocje Morele.net zapewniają najlepszą obecnie ofertę.

 

EPSON EH-TW6600

Ten niewielkich rozmiarów projektor firmy Epson wyświetla obraz w jakości Full HD i jest idealnym rozwiązaniem dla geeków, którzy chcą z domowego zacisza uczynić świątynię kina i gier. Szerokozakresowe przesuwanie obiektywu w poziomie i pionie pozwala na łatwy montaż projektora w salonie, a jasny obraz, wysoki współczynnik kontrastu 70 000:1 oraz siedem trybów koloru gwarantują spektakularne doznania wizualne.

Technologia 3LCD, jasność 2500 lumenów oraz jednakowe natężenie światła białego i barwnego zapewniają w tym modelu projektora Full HD żywe i dobrze nasycone kolory bez efektu tęczy. Szerokozakresowe pionowe i poziome przesuwanie obiektywu ułatwia ustawianie projektora EH-TW6600, zapewniając obraz w idealnie dopasowanym rozmiarze, bez jakichkolwiek zakłóceń lub rozciągnięć. Obiektyw z zoomem 1,6x oraz niewielkie rozmiary projektora sprawiają, że projektor można z łatwością zamontować w dowolnym pomieszczeniu.

Wbudowane głośniki stereo o mocy 20 W można podłączyć do dowolnego systemu zewnętrznego, a sygnał audio można przesyłać do systemu dźwiękowego za pośrednictwem specjalnie dedykowanych wyjść. Dzięki funkcji wykrywania poziomu oświetlenia w otoczeniu automatyczny optymalizator kolorów automatycznie wskazuje najlepszą pozycję dla projektora, a opracowana przez firmę Epson funkcja Super Resolution zapewnia ostry i wyraźny obraz zarówno filmów 2D, jak i 3D. Jedynie cena może stanowić problem, jednak kupony rabatowe Electro.pl skutecznie poprawią Wam nastrój, gdy przyjdzie do płacenia.

Kończąc…

Wiecie, że przedstawione modele to tylko kilka kropel w morzu o nazwie „najlepsze projektory do domu”, prawda? W naszym dziale Eletronika znajdziecie jeszcze więcej kuponów, kodów rabatowych i promocji, które pomogą Wam spełnić swoje marzenia o idealnym pokoju do filmów i gier. Wasza świątynia nie może obejść się bez dźwiękowych rozkoszy, dlatego sprawdźcie nasze propozycje na budżetowy sprzęt audio – jakość przede wszystkim! Już niedługo kolejne poradniki, dzięki którym Wasze zakupy będą ZAWSZE UDANE.

P.S. Aby jeszcze ułatwić Wam wybór, przedstawiamy jeszcze listę sklepów, w których znaleźć można najlepsze projektory do domu: eMAG.pl, Cyfrowe.pl, Alsen.pl, Ole Ole!, Media Markt, Media Expert, Saturn, RTVEuroAGD, Neonet, Komputronik, Morele.net, Electro.pl.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

18.02.2019 | Biżuteria Elektronika, komputery i AGD Prezenty i gadżety Sport i rekreacja Zdrowie i uroda

Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - tegoroczne hity!

Dzień kobiet zbliża się wielkimi krokami! 8 marca corocznie to szczególny dzień zarówno dla Pań, jak i Panów. Mężczyźni...
14.12.2018 | Elektronika, komputery i AGD Książki i multimedia Odzież i akcesoria Prezenty i gadżety Smart Shopping Sport i rekreacja

Co kupić chłopakowi na święta? Jaki prezent pod choinkę dla męża? Najlepsze propozycje!

Święta już niebawem… Warto pomyśleć o świątecznym prezencie dla swojego mężczyzny. Pomysły mogą być naprawdę...

Kategorie poradników

Rabaty do -55% w RTV Euro AGD

Promocja „Ceny tniemy na gładko” to rabaty aż do -55% na wybrany sprzęt

Wyprzedaż Noworoczna do 12% rabatu w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane produkty objęte promocją a otrzymasz rabat w wysokości 12%

Bezpłatna dostawa w Partner AGD RTV

Zrób zakupy za min. 99 zł, zapłać przelewem i skorzystaj z bezpłatnej dostawy

Rabaty do -8% w Redcoon.pl!

Rabaty są uzależnione od klasy energetycznej.

Wyprzedaż do -80% w Komputronik

Komputery, akcesoria, smartfony, zabawki, gadżety w promocyjnych cenach z rabatami do -80%

20% rabatu dla nowych użytkowników Groupon

Zarejestruj się i skorzystaj z kodu rabatowego na pierwsze zakupy

Bony za Agd! nawet do 500 zł w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji,dodaj do koszyka produkty objęte promocją a  za każde wydane 1000 zł otrzymasz bon na święta.

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS