Robisz zakupy w Internecie? Znaj swoje prawa!

26.10.2016 | Smart Shopping

Jak wynika z badań, coraz więcej z nas robi zakupy w Internecie. Argumentujemy to oszczędnością czasu, nierzadko też pieniędzy. To dla wielu koniec stania w zaduszonych kolejkach i przepychania się w trakcie promocji i wyprzedaży. Wiadomo – co, kto lubi. Czasem możemy napotkać jednak na różnego rodzaju problemy ze strony nieuczciwych sprzedawców. Jako konsumenci mamy swoje prawa! By jeszcze bardziej cieszyć się buszowaniem po internetowych sklepach warto się z nimi zapoznać – i korzystać…

Do czego masz prawo robiąc zakupy przez Internet?

Korzystając z dobrodziejstw e-commerce, musimy wiedzieć, że zawieramy tzw. umowę na odległość, która może być zawarta tylko i wyłącznie między konsumentem a przedsiębiorcą, przy pomocy technologii i urządzeń służących do porozumiewania się na odległość (np. drukowane i elektroniczne formularze, katalogi itp.)

Sprzedawcy oferują nam złote góry w postaci testów produktów czy usług, rabatów i promocji. Nie zawsze są one zgodne z prawem i warto zachować czujność, by uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemności. Najlepiej zrezygnować z tego typu testów czy nieznanej korespondencji, która w rzeczywistości może być umową, która przedłuży się automatycznie i stanie się przyczynkiem do wyłudzenia naszych pieniędzy.

zakupy-w-internecie-zwrot

Prawo do informacji

W tym kontekście warto wiedzieć, że jeszcze przed jakimkolwiek zamówieniem mamy prawo do pełnej i rzetelnej informacji na temat danego produktu, usługi, a także firmy, która jest ich producentem i dystrybutorem. Co wchodzi w jej skład?

  • koszty dostawy, formy dostawy oraz możliwe sposoby zapłaty za zakupy;
  • całkowita cena produktu lub usługi (po doliczeniu ewentualnych podatków);
  • całkowita specyfikacja produktu lub usługi;
  • informacja o prawie do zwrotu i odstąpienia od umowy (tym zagadnieniem będziemy zajmować się oddzielnie);
  • koszty związane z koniecznością porozumienia się na odległość, gdy różnią się od tych, które są standardowo naliczane (np. infolinia, której minuta rozmowy jest droższa niż standardowa stawka u naszego operatora).

Oprócz tego powinniśmy mieć wgląd w dane adresowe oraz identyfikujące firmę (NIP, REGON).

Co z dodatkowymi opłatami za zakupy w Internecie?

Należy pamiętać, że sprzedawca internetowy ma obowiązek podać w sposób wyraźny, najpóźniej na początku składania zamówienia, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz akceptowanych sposobach płatności. Przedsiębiorca musi również zapewnić, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie potwierdził, że wie, iż zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty. Jeżeli do złożenia zamówienia na stronie internetowej używa się przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w łatwo czytelny sposób słowami „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub innego równoważnego jednoznacznego sformułowania – zapewne wielu z Was widziało podobnie opisane przyciski.

zakupy-w-internecie

Jeżeli przedsiębiorca chce pobrać dopłatę za wybór określonego sposobu płatności (np. kartą kredytową), to nie może ona przekraczać rzeczywistych kosztów przetwarzania płatności – to znaczy, że nie może być wyższa niż prowizja, którą ponosi przedsiębiorca. Na dodatkowe opłaty naliczane przez sprzedającego (przesyłkę ekspresową, opakowanie na prezent czy cokolwiek innego) musisz wyrazić odpowiednią zgodę. Stosowanie przez sprzedawców uprzednio zaznaczonych pól na swoich stronach internetowych nie oznacza, że klient wyraził zgodę. Pamiętajcie zatem o czujności w takich sytuacjach…

Odpowiedzialność sprzedawcy

Pamiętajcie, że to po stronie sprzedawcy leży odpowiedzialność za paczkę aż do momentu jej otrzymania. To przedsiębiorca odpowiada za niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Sprzedawca nie może się uchylać od tej odpowiedzialności nawet wtedy, gdy do uszkodzenia przesyłki doszło z winy profesjonalnego przewoźnika (np. firmy kurierskiej), któremu powierzył dostawę.

zakupy-w-internecie-2

Sprawa ma się jednak inaczej, jeśli przedsiębiorca nie miał wpływu na wybór przewoźnika. Jeśli to my decydujemy o wyborze sposobu dostawy innej niż wskazania sprzedającego, tym samym zwalniamy go z odpowiedzialności za wysyłaną przesyłkę.

Słynne przysłowie mówi, że nieznajomość prawa szkodzi. Nie musicie się jednak obawiać. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek zmiany prawne, od razu Was o nich powiadomimy. Wszak dobre zakupy w Internecie, to mądre zakupy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

Kategorie poradników

20% rabatu dla nowych użytkowników Groupon

Zarejestruj się i skorzystaj z kodu rabatowego na pierwsze zakupy

Maratony filmowe za 27 zł w kinach Helios

Kup bilet w wyznaczonym terminie i skorzystaj z promocyjnych cen

Bilety za 10 zł w czwartki w kinach Helios

Skorzystaj z promocji Kultura Dostępna, w czwartki o 18.00 bilety na wybrane polskie filmy za 10 zł

Rozrywka do 50 zł w Groupon!

Oferta dotyczy obszaru całej Polski, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :).

Rabat do -90% w Cdp.pl

Skorzystaj z kodu rabatowego, kup wybrane gry z rabatem nawet do -90% a otrzymasz jeszcze dodatkowy rabat w  wysokości 10%

Bilety na spektakle teatralne do -60% w Groupon

Sprawdź aktualne oferty, kupuj bilety do wybranych teatrów o 60% taniej

Gry planszowe do -84% w Cdp.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane gry planszowe z rabatem nawet do -84%.

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS