Zastanawiasz się co wybrać? Soundbar czy kino domowe? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Kino domowe czy soundbar - sprzęt domowy - blip.pl
23.02.2017 | Elektronika, komputery i AGD Smart Shopping

Jeśli myślisz, że kupno wypasionego telewizora załatwi sprawę wyposażenia salonu w sprzęt audio-video, to grubo się mylisz, i tym bardziej powinieneś przeczytać ten tekst! Czy to przy projekcji filmów, czy w czasie godzin spędzonych na konsolowym graniu obraz jest nierozerwalnie połączony z dźwiękiem. Oba te czynniki tworzą całość, i oba mają wpływ na odbierane przez nas wrażenia. Mają już naprawdę dobry telewizor, który raczyć nas będzie soczystymi kolorami i głębią obrazu,  trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt odpowiadający za dźwięk. W dobie współczesnej technologii wiąże się to z odpowiedzią na koronne pytanie – „soundbar czy kino domowe?”. Dlaczego jednak ten sprzęt jest tak ważny dla mężczyzn? Sprawdź męskie różnice w postrzeganiu świata

Soundbar czy kino domowe? Brak jednej odpowiedzi!

Truizmem jest powyższy nagłówek. Jesteśmy świadomi, że na postawiony problem nie ma jednej, jedynie poprawnej odpowiedzi. Zależy ona od szeregu zmiennych – począwszy od osobistych upodobań, przez rozmiar miejsca, które sprzęt ma obsługiwać, na budżecie skończywszy. Poszczególne kryteria także są powiązane ze sobą i w różnym stopniu decydować będą o naszym zakupie.

Soundbar, czy kino domowe - blip.pl

Może to wydawać się zawiłe, nie do przebycia, jednak nie musicie się martwić – niczym nić Ariadny przeprowadzimy Was przez ten labirynt, pokazując mocne i słabe strony poszczególnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że na koniec co nieco już się Wam rozjaśni i podjęcie decyzji będzie już zdecydowanie łatwiejsze. Soundbar czy kino domowe – starcie czas zacząć!

Soundbar – cóż to jest i dlaczego jest taki popularny?

Niestety jest tak, że producenci telewizorów nie raczą nas głośnikami najwyższych lotów (chlubnym wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Sony X9005B 4K )- owszem, najnowsze modele SMART TV mają wbudowane różne opcje dźwiękowe, jak choćby „sport” czy „film”, jednak same ustawienia to za mało, by cieszyć się pełną mocą ścieżek dźwiękowych ulubionych filmów i gier. Popularna belka dźwiękowa, czyli soundbar jest niejako kompromisem między fabrycznymi głośnikami, a pełnokrwistym zestawem kina domowego. Tematyka soundbarów jest stosunkowo świeża, dlatego zajmiemy się nią w pierwszej kolejności.

Soundbar okaże się najbardziej optymalnym wyborem dla wszystkich, którym nie w smak jest ciągnięcie kabli po całym pomieszczeniu. Wystarczy zamontować go nad lub pod telewizorem, sparować z subwooferem i voilà! Można się już cieszyć naprawdę dobrą jakością dźwięku – choć do zestawu głośników jeszcze mu daleko. Dzięki technologii Bluetooth można go sparować także z innymi urządzeniami, jak choćby z laptopem czy tabletem.

Urządzenie jest zazwyczaj wyposażone od 2 do 12 głośników, które odpowiednio rozmieszczone mogą imitować dźwięk przestrzenny. Dzięki niemu da się jednak znacząco poprawić odtwarzany dźwięk, uzyskując lepsze basy i poprawiając tony średnie oraz wysokie. Soundbar wykorzystuje najczęściej standard 2.1 (lub 2.0), jednak zdarzają się również modele, które mogą współpracować z systemem 5.1, a nawet 7.1.

Soundbar – gdzie używać?

Typowy soundbar dysponuje mocą od 200 do 300 W. To w zupełności wystarczy do nagłośnienia pokoju o powierzchni do 15 m² – taki metraż przyjmuje się też jako górną granicę dla tych urządzeń. Szczególnie ważne jest to dla osób mieszkających w blokach: nawet wykorzystując prawie całą ich moc nie powinniście sprawiać problemów swoim sąsiadom. Owszem, można zdecydować się na modele o większej mocy, jednak wtedy liczyć się z tym, że przy głośniejszym odtwarzaniu dźwięk będzie spłaszczony, stłumiony, a i o przesterowania nie będzie wtedy trudno; nikt nie lubi tego charakterystycznego charczenia, prawda? W przypadku soundbarów powiedzenie: „ile fabryka dała” nie będzie miała pozytywnego wydźwięku – wyższa moc głośników nie oznacza lepszej jakości dźwięku, ale informuje o tym, ile ciepła są w stanie rozproszyć, tak by nie ulec uszkodzeniu.

Odnośnie pomieszczeń, to specjaliści serwisu hdtvpolska.com radzą, by nie miało zbyt wielu prześwitów do innych pokoi, gdyż soundbar bardzo dobrze odbija dźwięk od tylnej czy bocznej ściany; w tej sytuacji idealnie sprawdzi się również w sypialni. Oczywiście nikomu nie trzeba przypominać, że miejsce z którego będziemy oglądać i słuchać winno znajdować się przed listwą – wtedy dźwięk będzie rozchodził się równomiernie, a wszystkie tryby surround dostępne w urządzeniu objawią nam swą pełną moc. Czy już wiesz, co jest lepsze – soundbar czy kino domowe?

Soundbar – ceny i dodatkowe informacje

Soundbar może być (w zasadzie to powinien!) wyposażony w dodatkowe elementy rozszerzające jego funkcjonalność, ale i poprawiające wyjściowy dźwięk. Warto na nie zwrócić uwagę przy zakupie, choć – jak to z dodatkami bywa – nie powinny przysłaniać najważniejszego elementu, czyli generowania dźwięku zadowalającej nas jakości. Virtual Surround Sound, Crystal Amplifier Plus – to tylko kilka z technologii, których nie powinno zabraknąć. Niektóre soundbary, oprócz zintegrowanych głośników, są wyposażone w zewnętrzny, bezprzewodowy subwoofer, który pozwoli uzyskać zaskakująco dobre niskie tony, które będzie można regulować przy pomocy korektora. Warto przyjrzeć się także złączom – dobry system powinien mieć zarówno optyczne, jak i analogowe wejścia audio oraz co najmniej 2 gniazda HDMI. Przydatne mogą być również moduły łączności bezprzewodowej – WiFi, Bluetooth oraz NFC.

Przyszedł czas na to, byśmy przyjrzeli się faktorowi, który najczęściej decyduje o zakupie, czyli cenie. I tu zaczynają się schody. Całkiem zgrabny i dobrze grający soundbar możemy kupić już za około 2 tysiące zł. Takim nabytkiem może i zadowoli się przeciętny „Kowalski”, jednak audiofil może mieć spore problemy z zaakceptowaniem jakości dźwięku. W takim wypadku trzeba liczyć się z wydaniem nawet do kilku tysięcy więcej. Ze wzrostem ceny idzie także wzrost jakości i stosowanych technologii – weźmy choćby Yamaha YSP-5600. Trzeba na niego wydać co najmniej 7000 tysięcy PLN, jednak otrzymamy prawdziwe cudo – w jednej belce zmieścił się system dźwiękowy, który radzi sobie z technologią dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Co więcej, po odpowiedniej kalibracji można odnieść wrażenie, że deszcz w trakcie seansu rzeczywiście na nas pada. I to wszystko bez plątaniny kabli…

Cóż – chyba nasze pytanie „soundbar czy kino domowe?” wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Może omówienie tematu kina cokolwiek nam rozjaśni…

Kino domowe, czyli chcemy pełnokrwistych dźwięków!

Nazwa „kino domowe” wcale nie jest wyssana z palca. Wykorzystując duże nakłady finansowe, możemy stworzyć swoje własne kino – ze specjalnymi fotelami, oświetleniem i wysokiej jakości projektorem. Efekt kina to jednak przede wszystkim dźwięk – można zaopatrzyć się w system 11.2-kanałowego nagłośnienia. To oczywiście marzenie najbogatszych i najbardziej wymagających. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych z łatwością w takiej sytuacji można wydać. Zejdźmy jednak na ziemię. Takie same efekty audiowizualne i maksymalną wierność akustyczną można uzyskać za dużo mniejsze pieniądze. Sprawdźcie też, jak wybrać najlepszy sprzęt hi-fi.

Prostszy zestaw to nie tylko oszczędność finansowa, ale także instalacyjna. W pełni zadowalające efekty zapewni nam sprzęt składający się ze źródła AV (odtwarzacz DVD i/lub Blue-Ray, dekoder telewizji kablowej lub satelitarnej, streaming wideo), kolumn głośnikowych oraz amplitunera AV. Dla mniej wymagających oraz dla początkujących kinomanów bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zestaw 5.1, jednak mimo wszystko optymalnym rozwiązaniem są systemy 7.1, które gwarantują rzeczywiste efekty dźwięku przestrzennego – owszem są nieco droższe, niż zestawy 5.1, ale za to zdecydowanie tańsze od systemów 11.2.

Jakie jest znaczenie tych sygnatur liczbowych?

Pierwsza z cyfr informuje o liczbie pełnozakresowych kanałów audio w systemie (pełnozakresowy, tj. obsługujący pełen zakres częstotliwości dźwiękowych – od basu do wysokich tonów). W przypadku systemu 5.1 oznacza to:

  • 2 przednie kolumny głośnikowe
  • 1 głośnik kanału centralnego
  • 2 boczne, efektowe kolumny głośnikowe

System 7.1 powinien zawierać te same 5 kanałów, co w systemie 5.1, ale z dodatkowymi dwoma tylnymi głośnikami efektowymi. Od jakiegoś czasu mamy także w ofercie zestawy do tzw. Dolby Atmos, gdzie przynajmniej dwa głośniki montowane są na suficie.

Druga cyfra informuje nas o ilości głośników obsługujących najniższe częstotliwości, czyli kanał LFE – low  frequency effects, który innymi słowy odnosi się do subwoofera. Przeznaczony on jest wyłącznie dla częstotliwości poniżej 120 Hz, chociaż mnóstwo basu może być kierowane również do głównych kolumn głośnikowych. Zadaniem kanału LFE jest dostarczenie dodatkowego kopniaka, kiedy wymaga tego odtwarzany film.

Na rynku mamy oczywiście do czynienia z systemami, których liczba głośników znacznie je przewyższa, jednak można zadać sobie pytanie, czy zakup tak rozbudowanych zestawów ma większy sens w warunkach domowych? Moc tylu głośników może zrobić więcej szkód niż pożytku, o zdenerwowanych sąsiadach nie wspominając.

Przed zakupem kina domowego warto zapoznać się jeszcze z rolą poszczególnych kolumn głośnikowych:

  • Przednie – główne głośniki, które zazwyczaj są podstawą systemu, obsługującą większość efektów dźwiękowych i część dialogów.
  • Centralny – najważniejszym zadaniem głośnika kanału centralnego jest odtwarzanie dialogów. Głośnik centralny zwykle umieszczany jest bezpośrednio pod lub nad ekranem, aby „powiązać” dźwięk z ekranem i przekaz nam się nie rozjeżdżał w przestrzeni.
  • Efektowe – te dwa głośniki odpowiadają za dźwięki otoczenia oraz wszelkie efekty, które otaczają widzów.
  • Centralne tylne efektowe – te dwa głośniki zapewniają precyzyjniejszy obraz dźwięków, które poruszają się od przodu do tyłu konkretnej sceny dźwiękowej, np. przelot samolotu.
  • Subwoofer – obsługuje większość uderzeń i „grzmotów” nagranych na ścieżce dźwiękowej. To on jest odpowiedzialny za potęgę dźwięku!

Podczas kompletowania systemu kina domowego trzeba wziąć pod uwagę także charakterystykę brzmienia poszczególnych kolumn. Każdy przetwornik ma swoją własną charakterystykę, na którą wpływają materiały, z których zbudowany jest głośnik, a także sama konstrukcja przetwornika. Budując system wielokanałowy warto zadbać o to, żeby wszystkie kolumny głośnikowe miały zbliżoną do siebie barwę dźwięku. Dzięki temu jakość efektów dźwiękowych pozostanie na bardzo wysokim poziomie, a całość zabrzmi w sposób niezwykle realistyczny. Oczywiście najlepiej spędzić kilka godzin na słuchaniu poszczególnych systemów czy pojedynczych głośników, by wybrać najlepsze dla siebie brzmienie.

Kolejne pytanie – amplituner czy wzmacniacz?

Nie martwcie się – powoli zaczynamy lądować – może teraz coś się wyjaśni w palącej nas kwestii: soundbar czy kino domowe… Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, wszak chcemy uzyskać najwyższą jakość dźwięku, a sam zakup to przecież inwestycja na lata.

Kiedy procesor AV i wzmacniacz mocy połączone są w jedną konstrukcję, mamy do czynienia z amplitunerem kina domowego (lub po prostu amplitunerem AV). Rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszt zakupu, ale może (choć w przypadku najnowszych modeli niekoniecznie) wiązać się z nieco słabszymi parametrami pracy i niższą jakością dźwięku w porównaniu z konstrukcją dzieloną, gdzie procesor AV i wzmacniacz mocy są niezależnymi urządzeniami. Dzielone konstrukcje są w ogólnym rozrachunku droższe, wymagają większej ilości wolnej przestrzeni na ich ustawienie, ale za to gwarantują lepsze parametry pracy i doskonalszy dźwięk. Urządzenia te mają swoje niezależne zasilanie i niejednokrotnie pozwalają na rozbudowę i unowocześnianie urządzenia.

Jeśli problemem nie jest przestrzeń i jednocześnie nie mamy mocno ograniczonego budżetu, warto ponieść nieco większe koszty, by cieszyć się lepszym dźwiękiem. W dobie wciąż rozwijającej się technologii różnice jednak stają się coraz mniej dostrzegalne.

Nieodzownym komponentem są także odpowiednie kable, które będą łączyć nasz system. Na rynku dostępne mamy okablowanie miedziowe, srebrne, złote i platynowe. Różnice – jak to zwykle bywa – polegają na jakości przekazywanego dźwięku, a także ceną. Optymalnym stosunkiem nakładów finansowych do jakości charakteryzują się kable srebrne i złote. Platynowe mogą przyprawić Was o szczęki opad i pusty portfel.

Soundbar czy kino domowe – podsumowanie

Tak jak pisaliśmy na początku – tekst rościł sobie znalezienia jedynie słusznego rozstrzygnięcia w tytułowym sporze. Sami musicie znaleźć odpowiedź, co wolicie: soundbar czy kino domowe? Niewątpliwymi zaletami pierwszego jest oszczędność miejsca, łatwość instalacji, brak zbędnego okablowania, relatywne oszczędności finansowe. Najlepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, do 15-20 m². Słabą stroną z pewnością są niewspółmiernie mniejsze wrażenia przestrzenności i zdecydowanie słabsza jakość – kino domowe wyciśnie z filmu czy gier najmniejsze pomruki, dzięki niemu usłyszymy nawet najcichsze efekty.

Kino domowe to z całą pewnością rozwiązanie dla osób oczekujących krystalicznej czystości i potęgi dźwięków – aby to osiągnąć nie cofną się przed niczym, nie pójdą na żadne kompromisy. Kłopotliwe mogą być tu dodatkowe kable, ilość sprzętu czy zdecydowanie większe pieniądze.

Takie zakupy trzeba dobrze przemyśleć, by potem niczego nie żałować. Może warto się zastanowić też, jak często będziesz korzystać z pełnych możliwości swojego sprzętu? Jeśli chcesz poczuć się jak w kinie raz na miesiąc albo jeszcze rzadziej, to może taka inwestycja mija się z celem? Decyzja należy do Ciebie. A zatem – soundbar czy kino domowe? Jedno jest pewne – czegokolwiek byś nie wybrał, to i tak będzie to lepsze, niż słabe głośniki wbudowane fabrycznie do telewizora! Najważniejsze byś Ty i Twoi najbliżsi byli zadowoleni!

Z naszej strony możemy zapewnić, że na Blip.pl zawsze znajdziesz najlepsze promocje, kupony i kody rabatowe, które znacznie zmniejszą ewentualne wydatki!

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Array

denon

Super!

04/24/2018
Array

pedagogszkolny.pl

Super artykuł

03/08/2019
Array

gtaog.eu

Super wpis

03/08/2019
Array

zadymki.pl

Super artykuł

03/08/2019
Array

www.pakerzy.org

Super!

04/01/2019
Array

zhcjb007.pokazywarka.pl

Super wpis

04/20/2019
Array

coderwall.com

Super wpis

05/14/2019
[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

17.02.2017 | Elektronika, komputery i AGD Smart Shopping

Domowy sprzęt Hi-Fi. Jak wybrać najlepszy sprzęt?

Każdy audiofil potrzebuje swojej "świątyni", gdzie będzie mógł odciąć się od otaczającej rzeczywistości i...
17.02.2017 | Elektronika, komputery i AGD

Dobry sprzęt audio do domu? Poznaj najlepsze propozycje na rynku!

Pewnie już czytaliście o tym, jak kupić najlepszy sprzęt Hi-Fi, prawda? Teraz przyszedł czas na to, by podzielić...
4.01.2017 | Elektronika, komputery i AGD

Jaki telewizor kupić? Porady zakupowe jaki telewizor wybrać, żeby był tani i dobry

W wielu domach zajmuje dosyć ważne miejsce. Niektórzy traktują go jak okno na świat. Spędzamy przed nim długie...
18.02.2019 | Biżuteria Elektronika, komputery i AGD Prezenty i gadżety Sport i rekreacja Zdrowie i uroda

Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - tegoroczne hity!

Dzień kobiet zbliża się wielkimi krokami! 8 marca corocznie to szczególny dzień zarówno dla Pań, jak i Panów. Mężczyźni...

Kategorie poradników

Rabaty do -55% w RTV Euro AGD

Promocja „Ceny tniemy na gładko” to rabaty aż do -55% na wybrany sprzęt

Wyprzedaż Noworoczna do 12% rabatu w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane produkty objęte promocją a otrzymasz rabat w wysokości 12%

Bezpłatna dostawa w Partner AGD RTV

Zrób zakupy za min. 99 zł, zapłać przelewem i skorzystaj z bezpłatnej dostawy

Rabaty do -8% w Redcoon.pl!

Rabaty są uzależnione od klasy energetycznej.

Wyprzedaż do -80% w Komputronik

Komputery, akcesoria, smartfony, zabawki, gadżety w promocyjnych cenach z rabatami do -80%

20% rabatu dla nowych użytkowników Groupon

Zarejestruj się i skorzystaj z kodu rabatowego na pierwsze zakupy

Bony za Agd! nawet do 500 zł w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji,dodaj do koszyka produkty objęte promocją a  za każde wydane 1000 zł otrzymasz bon na święta.

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS