Suszarka razem z pralką – czy warto?

5.03.2017 | Elektronika, komputery i AGD

Pranie i suszenie, suszenie i pranie. Na te czynności można poświęcić kilka, a nawet kilkanaście godzin tygodniowo. Szczególnie jeżeli masz kilkoro małych dzieci. Masz w domu pralkę i suszarkę. Zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby mieć pralko-suszarkę? Dwa w jednym! Co jest za, a co przeciw pralko-suszarce? Poniżej odpowiedzi…

Suszenie prania w urządzeniu – zalety!

Sprzęt do suszenia bardzo ułatwia życie. Szczególnie zimą i tym z nas, którzy nie mają w domu suszarni, balkonu. Rozwieszenie wilgotnego prania w mieszkaniu może skutkować zawilgoceniem pomieszczenia, a w następstwie jego zagrzybieniem. Posiadanie suszarki pomaga też niektórych sytuacjach awaryjnych. Niespodziewanie poplamioną przed wyjściem sukienkę będzie można szybko odświeżyć, szybko wysuszyć. A problem niespodziewanej zmiany kreacji nie będzie wchodził w grę.

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl

Pralko-suszarka, rozmiar sprzętu ma znaczenie!

Kupując pralko-suszarkę, należy podobnie jak w przypadku zakupu pralki, wygospodarować odpowiednie miejsce na ten sprzęt. Pralko-suszarka to jedno urządzenie. Natomiast pralka i suszarka to już dwa. Niektórzy stawiają suszarkę na pralce, jest to pewien sposób na oszczędność miejsca. Błędem jest jednak stawianie pralki na suszarce. Warto też pamiętać, że suszarka nie może stać bezpośrednio przy ścianie. Musi mieć dookoła trochę miejsca, aby wentylacja nie była zakłócona (podobnie jak w przypadku lodówek).

Suszarki o małej głębokości 59,9 cm ze sklepu Media Markt:

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl nowa pralka

Suszarka BOSCH WTH8520FPL – sklep Media Markt!

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl kupony rabatowe

Suszarka BOSCH WTN86201PL – nowa jakość w twoim domu!

Sprawdź aktualne i najnowsze Media Markt promocje!

Pralko-suszarka kontra suszarka – kwestie praktyczne pojemność bębna!

Wyobraź sobie taką sytuację. Twoja pralka ma ładowność bębna 6 kilogramów, suszarka natomiast tylko 3 kg. W efekcie do suszarki zmieścisz jedynie część prania. W takiej sytuacji musisz być w domu, kiedy pierzesz i suszysz. Pranie, które jest zbyt długo w pralce może nabrać brzydkiego zapachu. Inaczej jest w przypadku pralko-suszarki tu wszystko dzieje się automatycznie.

Inni tę różnicę odbierają jako zaletę takiego układu. Do prania dają rzeczy które nadają się do suszenia, a także te, które tego nie wymagają (np. bieliznę). Po skończonym praniu zostawiają w bębnie do suszenia tylko niektóre rzeczy.

Plusem suszarki jest to, że jej załadunek rzeczy do suszenia jest większy niż w pralko-suszarce. Suszarka zwykle mieści około 8-9 kg (np. Miele TMV 840 WP, Panasonic NH-P8ER1WGN, Candy SLH D813A2-S) natomiast pralko-suszarka może mieć 4 kg, 5kg, 6kg, rzadkością jest natomiast 8 kg. Jeden z przykładów tak wysokiego załadunku w przypadku pralko-suszarki to model Hoover WDMT 4138AH (do kupienia w RTV Euro AGD), którego pojemność na pranie to 13kg.

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl nowa pralka

Hoover WDMT 4138AH – naprawdę duża pojemność

Przykłady pralko-suszarek z dużą pojemnością suszenia (aż 7 kg) ze sklepu RTV Euro AGD:

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl euro AGD

Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl rtv euro agd

Candy GVW 5107LWHC

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl jaka suszarka

Candy GSVW 1477DHC-S

Ostatni z modeli jest pewną ciekawostką, pojemność prania i pojemność suszenia pralki jest jednakowa, czyli 7 kg.

Pralko-suszarka – nie trzeba prasować!

Pralko-suszarki jak każde inne urządzenie AGD ma przydatne i ułatwiające życie funkcje. Niektóre z nich zmniejszają ilość rzeczy do prasowania. Wystarczy włączyć program „mniej zagnieceń”. Jest to delikatny program, jego celem jest eliminacja powstawania zagnieceń. Taka opcja występuje w pralko-suszarkach ze sklepu Saturn, na przykład:

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl jaka pralko-suszarka

Pralko-suszarka LG FH2U2HDM1N

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl zalety suszarki

Pralko-suszarka AEG L99691HWD

Co nowego w sklepie Saturn? Sprawdź promocje Saturn!

Pralko-suszarka a opłaty za media

Pralko-suszarka podczas czynności suszenie i pranie pobierają znacznie więcej wody niż pralki bez suszarki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ woda wykorzystywana jest w procesie suszenia, a także odprowadzenia gromadzącej się pary wodnej. Nowoczesne modele są jednak bardziej oszczędne. Pobierają mniej wody, niż te modele, które dostępne były na rynku kiedyś. Zazwyczaj  pralko-suszarki pobierają podczas prania i suszenia o 50 litrów wody na jeden cykl więcej, niż jak tylko podczas prania. Warto zadbać, aby pralko-suszarka miała funkcję automatycznego doboru wody do wielkości załadunku.

pralka suszarka zestaw blip.pl

Czy teraz twoje rachunki za media zmaleją?

Suszarka zużywa mniej prądu niż pralko-suszarka. Suszarka potrzebuje mniej prądu na ogrzanie powietrza. Plusem jest też to, że powietrze, które wylatuje z suszarki może dodatkowo ogrzewać łazienkę. Warto wiedzieć, że suszarka zużyje mniej prądu, kiedy mamy pralkę o dużych obrotach na minutę.

Ile energii dokładnie?

Zużycie prądu można sprawdzić poprzez przeanalizowanie karty produktu. Na stronie sklepu internetowego Electro porównaliśmy dwa modele suszarkę i pralko-suszarkę. Pralko-suszarka SIEMENS WD 15H542EU (wielkość załadunku 7 kg/klasa energetyczna „A” – najwyższa z tu możliwych) ma zużycie energii (pranie i suszenie) – przy pełnym obciążeniu na cykl 4,76 kWh. Tymczasem zużycie energii na pranie – przy pełnym obciążeniu na cykl to 0,7 kWh. Robiąc prosty rachunek wychodzi, że suszenie to 4,06 kWh. Natomiast Suszarka BEKO DPY 8506 GXB1 Superia (wielkość załadunku 8 kg/klasa energetyczna A+++) ma zużycie energii przy pełnym ładunku w standardowym programie bawełny 1,42 kWh.

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl zalety suszarki

Pralko-suszarka SIEMENS WD 15H542EU

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl wady suszarki

Suszarka BEKO DPY 8506 GXB1 Superia

Aby kupować taniej w Electro, wystarczy zdobyć Electro kupony rabatowe.

Jeżeli jednak chcesz kupić suszarkę, a boisz się rachunków za prąd. Wybierz model z pompą ciepłą, zużywa o połowę mniej energii niż zazwyczaj.

Pralko-suszarki i suszarki – walka na funkcje!

Pralko-suszarki mają zwykle takie funkcje jak pralki. Nie mają ich natomiast suszarki, np. system kontroli piany. Suszarki natomiast będą miały więcej funkcji związanych z suszeniem. Zróżnicowania w związku z rodzajem suszonej tkaniny. Przykładowo w sklepie Media Markt można wybierać wśród suszarek, które mają następujące funkcje:

 • opóźniony start
 • automatyka wagowa
 • czujnik wilgotności
 • wskaźnik postępu programu
 • system pompy ciepła
 • blokada przed dziećmi
 • zmienny ruch bębna
 • oświetlenie bębna
 • redukcja hałasu
 • funkcja pary
 • inteligentna diagnostyka
 • zdalne sterowanie
pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl suszenie

Zadbane ubrania – twój cel!

Natomiast pralko-suszarki wbudowane mają takie funkcje jak:

 • opóźniony start
 • automatyka wagowa
 • blokada rodzicielska
 • system kontroli piany
 • silnik inwerterowy
 • redukcja wirowania
 • inteligentna diagnostyka
 • Eco Bubble
 • funkcja zapamiętywania ustawień
 • grzałka ceramiczna
 • pranie bez zagnieceń
 • system zraszania prania.

Pralko-suszarka kontra suszarka + pralka – jak to wygląda cenowo?

Planujesz zakup nowych sprzętów, ciągle nie wiesz co wybrać. Pod uwagę chcesz wziąć również cenę sprzętów. Jak to wygląda pod tym kątem? Przykładowo w sklepie Media Markt można nabyć pralko-suszarkę CANDY GVSW 496DWC-S Linia GrandO’ Vita Smart (klasa energetyczna A+++ i maksymalny wsad pralki 9kg, maksymalny wsad suszarki 6 kg) za 2199PLN.

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl

Pralko-suszarka CANDY GVSW 496DWC-S Linia GrandO’ Vita Smart

Natomiast za zakup osobnych urządzeń pralki i suszarki kształtuje się w następujący sposób. Zakładamy, że oba te sprzęty podobnie jak powyższa pralko-suszarka są z klasy energetycznej A+++. Jedna z najtańszych suszarek A+++ to suszarka BEKO DPY 8506 GXB1 (ładowność 8 kg) kosztuje 2699 PLN. Cena pralek w tej klasie energetycznej, przykładowo pralki CANDY GV 159TWC3 (ładowność 9 kg), zaczyna się od 1499 PLN. Łączny koszt obu sprzętów to: 4198 PLN. Jest różnica!

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl

Pralka CANDY GV 159TWC3

pralka suszarka zestaw sprzęt ADG blip.pl

Suszarka BEKO DPY 8506 GXB1

Podsumowując!

Zakup suszarki, albo pralko-suszarki wymaga zrobienia pewnego podsumowania swoich potrzeb i możliwości. Pierwsze podstawowe pytanie, to czy dysponujesz odpowiednim miejscem w twoim domu, aby postawić tam i pralkę i suszarkę. Warto się też zastanowić nad najlepszą opcją oszczędzania energii. Minimalizujemy rachunki za media! Ważne jest też to, ile chcemy przeznaczyć na zakup nowego sprzętu/sprzętów. Nie bez znaczenia jest też ładowność zarówno pralko-suszarki, jak i suszarki.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

28.02.2017 | Elektronika, komputery i AGD

Zastanawiasz się, jakie żelazko kupić? Poznaj 5 najlepszych żelazek systemowych

Prasowanie, są tacy, którzy je uwielbiają. Część jednak, może nawet ta większa, nie przepada za tą czynnością....
12.08.2016 | Elektronika, komputery i AGD

Okap kuchenny – jaki wybrać do swojej kuchni?

Jaki okap wybrać do swojej kuchni, czym się kierować? Jakie rodzaje okapów dostępne są na rynku, czym się różnią?...
16.08.2016 | Elektronika, komputery i AGD

Mikrofalówka – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mikrofalówka to mały kuchenny sprzęt. Okazuje się jednak, że jego gabaryty nie idą w parze z łatwością wyboru. Co...
12.08.2016 | Elektronika, komputery i AGD

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przymierzasz się do zakupu  ekspresu do kawy? Jesteś jej smakoszem, jednak nie wiesz do końca, które z urządzeń najlepiej...

Kategorie poradników

Rabaty do -55% w RTV Euro AGD

Promocja „Ceny tniemy na gładko” to rabaty aż do -55% na wybrany sprzęt

Wyprzedaż Noworoczna do 12% rabatu w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji, kup wybrane produkty objęte promocją a otrzymasz rabat w wysokości 12%

Bezpłatna dostawa w Partner AGD RTV

Zrób zakupy za min. 99 zł, zapłać przelewem i skorzystaj z bezpłatnej dostawy

Rabaty do -8% w Redcoon.pl!

Rabaty są uzależnione od klasy energetycznej.

Wyprzedaż do -80% w Komputronik

Komputery, akcesoria, smartfony, zabawki, gadżety w promocyjnych cenach z rabatami do -80%

Bony za Agd! nawet do 500 zł w Neo24.pl

Skorzystaj z promocji,dodaj do koszyka produkty objęte promocją a  za każde wydane 1000 zł otrzymasz bon na święta.

Mega okazje w Media Expert

Tylko przez 36h do poniedziałku do 9.00 setki produktów w obniżonych cenach

Najpopularniejsze sklepy

(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS