Tani wyjazd wakacyjny – jak szukać okazji?

7.03.2017 | Podróże i wakacje Smart Shopping

Marzec już w pełni. Słońce dłużej pozwala cieszyć się jego blaskiem, a buzujące endorfiny przypominają nam o zbliżającej się wiośnie, a po niej to, co tygryski lubią najbardziej – wakacje. I tu zaczynają się schody. Zamiast cieszyć się i tryskać humorem, zachodzisz w głowę, jak zorganizować tani wyjazd wakacyjny. Właśnie przyszedł kres Twych męczarni – rozsiądź się wygodnie i czytaj. Nauczymy Cię, jak szukać najlepszych okazji, by tanie wakacje były także niezapomniane! Zanim jednak przedstawimy Ci konkretne wskazówki odnośnie poszukiwania ofert i organizacji całego wyjazdu, musimy ustalić kilka kwestii, które pomogą w późniejszych fazach. W tym celu ważne są odpowiedzi na konkretne pytania…

Tani wyjazd wakacyjny: czego oczekuję?

Wydaje się, że to jest sprawa, którą trzeba rozwiązać na samym początku. Siądź wygodnie i zastanów się, jak ma wyglądać taki urlop. Czy chcesz go spędzić, wylegując się na hotelowej plaży, a może jednak morze? Jeśli preferujesz potężne przestrzenie i górskie trekkingi, to nie pojedziesz przecież do Paryża, a gdy wolisz zaciszne miejsca, to omijać będziesz hałaśliwe metropolie (choć i tam znajdą się kameralne zakątki). A gdyby tak postawić na city break i zwiedzanie?

Tani wyjazd wakacyjny? Czego właściwie chcę?

Możesz uśmiechać się pod nosem, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że takie oczywistości nam zwyczajnie umykają – trochę to dziwne, wszak to przecież od nich zależeć będzie powodzenie naszych dalszych działań. Czego chcę od moich wakacji? 

Z kim pojadę?

Kolejna, banalna wręcz, sprawa, która jednak implikować będzie konkretne działania i kroki – także w sferze wyboru destynacji, jak i organizowania całego wyjazdu. Zupełnie inne potrzeby będzie miała rodzina z dwójką dzieci i psem, a inaczej będzie wyglądać wyjazd grupki przyjaciół. Rodzinie trzeba zapewnić dobrej jakości nocleg, odpowiednią infrastrukturę sanitarną – pamiętając o specjalnych warunkach dla dzieciaków. Inaczej też będzie planować się transport czy spędzanie wolnego czasu. Paczka znajomych czy przyjaciół może wspólnie wyruszyć jednym busem, spać w namiotach, w aucie czy na hostelowych podłogach – grunt, żeby więcej funduszy zostało na atrakcje. Jeszcze inaczej będzie wyglądać wyjazd solo. Znając specyfikę naszej grupy, poznamy także ich oczekiwania i łatwiej nam będzie dojść do porozumienia oraz wytyczenia głównych założeń naszego wyjazdu. A zatem – z kim jedziesz na swój upragniony urlop?

Co dla mnie oznacza „tani wyjazd wakacyjny”?

Last, but not least. Budżet – od niego zależy wiele. Zanim jednak przystąpimy do liczenia mamony, warto się zastanowić nad tym, co dla mnie oznacza termin „tanie wakacje”. Czy jest on równoważny z tygodniem w gospodarstwie agroturystycznym w małej wiosce na Podlasiu? A może tani wyjazd wakacyjny to 10-dniowy pobyt na włoskiej wyspie Capri w pięciogwiadkowym hotelu? Każdy z nas, biorąc pod uwagę zasobność portfela, oszczędności, wychowanie w dzieciństwie, w innym miejscu postawi tę niewidzialną granicę między „tani” a „już za drogi”. Granicę, którą trudno będzie mentalnie i fizycznie przekroczyć.

Taki wyjazd wyjazd jest tani, czy już za drogi?

Tyle tytułem wstępu. Najwyższy już czas, by poznać nasze wskazania, jak szukać najlepszych okazji na tani wyjazd wakacyjny. Oczywiście na całkowity koszt wyjazdu ma wpływ wiele czynników, jak choćby dojazd, udogodnienia, wyżywienie czy standard zakwaterowania – za chwil kilka dowiecie się, jak maksymalnie obniżyć wydatki.

Tani wyjazd wakacyjny – gdzie szukać?

Gdzie szukać najlepszych okazji? Oczywiście w Internecie! Już 3 na 4 polskich internautów planujących urlop szuka ofert w internecie, a połowa dokonuje rezerwacji lub kupuje wycieczki online. Całkiem niedawno rynek mobile wszedł przebojem i w 2014 roku po raz pierwszy częściej od komputera wykorzystywano do tego celu smartfony i tablety. Według prognoz, sprzedaż wycieczek oraz wszelkiego rodzaju usług turystycznych za pomocą urządzeń mobilnych wzrośnie aż o 60 proc. Okazuje się, że często nawet nie musimy niczego dosłownie szukać, gdyż spersonalizowana oferta wypoczynku potrafi odnaleźć ich sama. Wystarczy, że zastanawiając się nad miejscem, w którym potencjalnie chcemy spędzić urlop, odwiedzimy stronę tematycznie do niego nawiązującą, np. przeczytamy artykuł o zatoce przy greckiej wyspie Milos, a już za chwilę pojawiać się będą na ekranie przeglądarki specjalnie dobrane reklamy. Bardzo możliwe, że nawet na skrzynkę mailową zostaną przysłane przygotowane oferty. Za cały ten proces odpowiada tzw. silnik rekomendacyjny, będący jednym z kluczowych elementów systemów dokonujących segmentacji użytkowników oraz generujących reklamy osobiste (ang. programmatic). Dzięki analizie ogromnej ilości danych (tzw. Smart Data lub Big Data) jest on w stanie przewidzieć i dopasować oferty do naszych potrzeb pod kątem nie tylko kierunku podróży, ale chociażby ceny wycieczki, a nawet miejsca wylotu.

Wskazówka 1 – zacznij wcześniej

Nieważne, czy będzie to weekendowy city break, czy dwutygodniowe wakacje w jednym z meksykańskich resortów, zdecydowanie warto zacząć planować taki wyjazd odpowiednio wcześniej. Jeśli, już będziesz wiedzieć, czy chcesz wypocząć nad polskim morzem, czy w austriackich Alpach, będziesz mógł zdecydowanie oszczędzić na kosztach związanych z dojazdem – i to zarówno te w kraju, jak i poza jego granicami. Wybierając podróż pociągiem, najlepiej kupować bilety około miesiąca przed planowanym wyjazdem – wtedy zniżki są największe. Dodatkowo, można spodziewać się lokalnych i sezonowych promocji, jak choćby zeszłoroczny bilet weekendowy czy bilet podróżnika – jak będzie w tym roku? Zobaczymy. Co ważne, na wyjazdy z dzieciakami także przyznawane są dodatkowe rabaty – wystarczy zakupić bilet rodzinny. Na dalsze podróże, proponujemy mimo wszystko samolot. O tym, jak szukać tanich lotów już pisaliśmy, dlatego odsyłamy właśnie do tego poradnika. Wspomnieć należy jeszcze o dość popularnych ostatnio lotach czarterowych. Organizatorzy wczasów zapewniają klientom pełną obsługę – dlatego też oprócz noclegów i wyżywienia, wynajmują samoloty, które przewożą turystów do miejsc wypoczynku. Kiedy danemu organizatorowi nie uda się sprzedać wszystkich miejsc na konkretny lot, oferuje on bilety lotnicze na niewykorzystane miejsca, często w promocyjnych cenach. Można ich szukać w potężnych narzędziach wyszukującym loty i noclegi, jak choćby eSKY.pl. Niekiedy opcja kupna wycieczki z własnym dojazdem będzie dużo korzystniejsza niż w przypadku lotów czarterowych – różnice mogą Was mile zaskoczyć!

Wskazówka nr 2 – wczasy first minute

Jak już jesteśmy przy wczesnym planowaniu wakacyjnego urlopu, to nie można nie wspomnieć o wczasach first minute. Czym one są? Wakacje first minute to nic innego, jak wczasy rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Pierwsze oferty takich wyjazdów pojawiają się zazwyczaj na przełomie grudnia i stycznia. To wtedy można liczyć na znalezienie wakacyjnych ofert w najniższych cenach, a rabaty mogą sięgać nawet 40%.

Oferty first minute to bogactwo wyboru i zaskakujące korzyści!

Wakacje first minute powstały jako opozycja do ofert last minute (o nich za chwilę). Oferty first minute zatem należy traktować jak przedsprzedaż – kupując wcześniej możemy sporo zaoszczędzić, a przy okazji płatność rozłożyć na raty – część w formie zaliczki, resztę dopłacić przed wyjazdem. Z takiej opcji chętnie korzystają ci, którzy muszą z dużym wyprzedzeniem rezerwować w pracy urlop i lubią wiedzieć, gdzie pojadą, aby dobrze się przygotować do upragnionego wypoczynku. Przy wakacjach first minute nie zawsze cena jest najważniejsza. Decydując się na taką ofertę, możesz przebierać w wielu ofertach, wybierając taką, która jest dla Ciebie najlepsza. Wśród wielu stron internetowych warto zajrzeć na TravelDay.pl, gdzie znajdziecie naprawdę konkurencyjne ceny.

Wskazówka nr 3 – wakacje last minute

Last minute to wakacje wykupywane w ostatniej chwili przed wyjazdem – w zdecydowanie niższej cenie. Takie oferty pojawiają się, gdy organizatorowi wycieczki pozostaje kilka wolnych miejsc, z reguły decydując się na znaczne obniżenie ceny. Dzięki temu ma szansę wyprzedać wszystkie miejsca, natomiast turysta czy podróżnik – zaoszczędzić. Wczasy last minute nie różnią się standardem od wykupywanych w regularniej cenie z tej samej oferty. Podróżnych czekają takie same atrakcje, posiłki, miejsca hotelowe itd., co pozostałych uczestników wyprawy. Podstawową wadą jest fakt, że będziemy mieli ograniczoną możliwość wyboru. „Skazani” jesteśmy tylko na takie nie do końca chciane oferty. Im większą grupą chcemy wypoczywać, tym znalezienie atrakcyjnej oferty będzie trudniejsze. W tym przypadku trzeba się bardzo spieszyć – najatrakcyjniejsze oferty znikają najszybciej. Last minute to ciekawa propozycja dla osób, których tryb pracy pozwala na wzięcie urlopu na kilka dni przed wylotem. Mogą też się sprawdzić jako prezent i niespodzianka dla miłośników podróży, nie lękających wyzwań i niespodzianek, którzy żyją szybko i nie mają problemów z podejmowaniem decyzji. Kody rabatowe KupTravel.pl z całą pewnością pomogą spełnić marzenia najbliższych o wymarzonych wakacjach, a jedną z najlepszych wyszukiwarek tego typu ofert są kody rabatowy TravelPlanet.pl Pamiętajcie tylko, że do ofert trzeba doliczyć ubezpieczenie i że ceny zmieniają się każdego dnia – zatem musicie wyrobić w sobie nawyk szybkiego podejmowania decyzji, bo inaczej możecie potem tylko żałować.

Spiesz się! Najlepsze oferty last minute szybko „uciekają”

Wskazówka nr 3 – nie wyjeżdżaj w szczycie sezonu!

To jest identyczna sytuacja, jak z poszukiwaniem tanich lotów. Elastyczność to podstawa w poszukiwaniu tanich wyjazdów wakacyjnych. Oczywiście, wybierając się na urlop całą rodziną, trudno będzie wybrać inny termin niż miesiące letnie, głównie ze względu na wakacje dzieciaków. Jednakże, jeśli nie musicie wyjeżdżać wtedy, to zwyczajnie tego nie róbcie. Unikniecie wtedy nie tylko wysokich cen, ale także ogromnych tłumów, zwłaszcza w tych bardziej renomowanych i obleganych.

Takie widoki w szczycie sezonu to norma. Chcesz ich uniknąć?

Nawet w tych sławnych miejscach poza sezonem panuje zupełnie inna, bardziej kameralna atmosfera, a i pogoda nie będzie nam doskwierać. Same plusy! Świętowaliście kiedyś Wielkanoc poza domem? To może być naprawdę interesujące…

Wskazówka nr 4 – zakupy grupowe i kupony rabatowe

Nie można nie dostrzec, że portale typu kod rabatowy Groupon czy właśnie Blip.pl robią szaloną karierę, zdobywając coraz to nowe rzesze użytkowników. Znaleźć tam można udostępnione online kupony rabatowe oraz informacje o promocjach, a nawet gratisach. Co powiecie, na zniżki 40% na hotele, 50% na zorganizowane wycieczki czy ekstra 20 euro na wynajęcie mieszkania? Strony z kuponami to po prostu skarbnice ze smakołykami internetu w środku. Warto tam często zaglądać lub przynajmniej ustawić odpowiednie alerty, dzięki którym nie przegapicie żadnych okazji, pozwalających wypocząć w komfortowych warunkach za niewielkie pieniądze. Travelist kody rabatowe i kody rabatowe Wakacje.pl jeszcze nie raz przyprawią Cię o uśmiech radości. Oferta proponowanych destynacji jest na tyle bogata, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ostatnio pojawiły się tam również wyjazdy zagraniczne i mimo, że są droższe, to jednak i tak o niebo tańsze, niż oferty biur podróży.

Wskazówka nr 5 – zakwaterowanie

Wybierając wakacje, trzeba dobrze przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy w naszym miejscu zakwaterowania. Czy w hotelu powinno być SPA, z którego pewnie i tak nie skorzystamy? Po co nam aquapark, skoro zażywamy wyłącznie kąpieli w basenie? A może zamiast 4* czy 5* wystarczą nam tylko 3*? Czy musimy szukać hotelu z darmowym internetem, skoro i tak nie zamierzamy brać na wakacje komputera? Hotele z szeroką gamą udogodnień są zwykle zdecydowanie droższe od skromniejszych obiektów. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie oferty, dobrze jest zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy po naszym urlopie – powrót bumerangu, prawda? W kontekście zakwaterowania ważny też jest kraj, do którego się wybieramy. Na przykład w Egipcie, z łatwością znajdziemy atrakcyjne oferty, nawet w luksusowym hotelu. Natomiast w Hiszpanii, Grecji, czy Włoszech dużo o takie okazje. Jeśli wybieramy się do jednego z tych krajów, a dodatkowo mamy ograniczony budżet, niższy standard zakwaterowania to rzecz wręcz konieczna. Wszystko jest kwestią wyboru.

Czy taki resort to konieczny element naszych wakacji?

Sporą popularność zdobywa w ostatnim czasie couchsurfing i serwisy typu Airbnb. Internetowe społeczności ludzi, którzy chcą udostępniać własną przestrzeń do mieszkania rośnie z roku na rok i teraz stanowi już sporą konkurencję dla dużych pensjonatów czy hoteli. W ramach portalu Airbnb możemy wynająć łóżko, pokój, ale tez całe studio czy mieszkanie – to doskonałe wieści dla podróżujących w większym gronie. Pomyślcie – niewielkie mieszkanko tylko dla siebie w centrum Budapesztu, czy luksusowy hotel w dzielnicy biznesowej? Za co więcej zapłacicie? Pytania retoryczne.

Wskazówka nr 6 – a co z jedzeniem?

To samo tyczy się wyżywienia. Oczywiście, jeśli mamy do wyboru wycieczkę all inclusive i niewiele tańszą opcję z okrojonymi udogodnieniami, to grzechem byłoby nie wziąć full opcji. Oszczędność to nie cecha sknery, ale roztropnego człowieka. Tani wyjazd wakacyjny nie musi oznaczać włączenia trybu żebraczego. Jeżeli zamierzamy sporo zwiedzać, wystarczy nam opcja BB (śniadania) lub HB (śniadania i obiadokolacje). Chcąc wnikliwie poznać dany kraj, trzeba rozsmakować się w lokalnych przysmakach, dlatego warto rozważyć opcję stołowania się w małych knajpkach.

Smacznego!

Wskazówka nr 7 – pracuj i zwiedzaj

To raczej propozycja dla podróżujących solo lub w małych grupkach; raczej dla podróżników, niż turystów. Nie mówimy tu o studenckich opcjach work&travel. Wyjeżdżając na dłuższy okres czasu do kraju, którego chcemy szczerze doświadczyć, warto znaleźć sobie dorywczą pracę, która pozwoli podreperować przygotowany wcześniej budżet, a także podniesie poziom własnej samodzielności czy samooceny. Praca można zdobyć praktycznie wszędzie – od ulicznej knajpki, po naukę angielskiego w wiejskiej szkole. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się urokami lokalnego życia normalnych ludzi, o poznaniu nowych kultur i przyjaciół nie wspominając.

Można? Wystarczy tylko chcieć!

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wykonywanie stałej pracy zdalnej, która pomoże utrzymać Ci się i jednocześnie podróżować. Wystarczy nieco chęci i dobrej woli, a wszystko ułoży się idealnie i przeżyjecie przygodę swego życia! Wymówek nie przyjmujemy.

Tani wyjazd wakacyjny – czas na podsumowanie

Skoro dotarliście do tego miejsca, to znaczy, że musiało się Wam naprawdę podobać, a informacje zawarte w tekście okazały się ciekawe, a co najważniejsze – przydatne. Mamy szczerą nadzieję, że jest tak naprawdę. Jak widzicie tani wyjazd wakacyjny to wcale nie jest mrzonka, to rzecz całkowicie realna i osiągalna. Trzeba jednak trochę czasu spędzić i odrobinę potu wylać, by wszystko dokładnie zaplanować. Rzecz jasna – wielce prawdopodobne jest też to, że w trakcie wyjazdu napotkamy niespodzianki (również te mniej przyjemne), jednak grunt to doskonale przygotowana improwizacja. Mamy nadzieję, że szukanie okazji nie będzie już miało przed Wami tajemnic, a jeśli macie swoje tipy, to śmiało – podzielcie się nimi w komentarzach!

Tani wyjazd wakacyjny to nie bajka!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

24.02.2017 | Podróże i wakacje Smart Shopping

Jak szukać tanich lotów - poznaj najlepsze sposoby na to, jak znaleźć tanie loty!

Ciągle słyszysz, że Twoi znajomi spędzają wakacje na Teneryfie lub w Gruzji. Przyjaciele wyjeżdżają co jakiś czas...
11.06.2019 | Podróże i wakacje Sport i rekreacja

Co robić na plaży? Sprawdź, jak nie nudzić się na plaży!

Słońce z wolna przebija się przez ciemne chmury, słupek rtęci nieśmiało coraz częściej wskakuje na szczebelki powyżej...
28.02.2017 | Podróże i wakacje

Przegląd najciekawszych ofert na wyjazd wielkanocny

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na te dni? Święta spędzisz z rodziną, przyjaciółmi?...
11.06.2019 | Podróże i wakacje Sport i rekreacja

Co robić na plaży? Sprawdź, jak nie nudzić się na plaży!

Słońce z wolna przebija się przez ciemne chmury, słupek rtęci nieśmiało coraz częściej wskakuje na szczebelki powyżej...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS