Zabawy karnawałowe – przepis na super imprezę!

15.01.2019 | Podróże i wakacje

Karnawał to szaleństwo imprez i zabaw, które ogarnia cały świat! Jego fenomen polega na tym, że w znanej nam formie organizuje się go od kilku setek lat i nic nie wskazuje na to, by tradycje karnawałowe miały zniknąć.

Co to jest karnawał? Na pewno każdy z nas wie! Jest  to oczywiście czas zimowych zabaw i balów maskowych, które rozpoczynają się w Trzech Króli i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Ostatnie dni przed Wielkim Postem są okresem najintensywniejszych i najhuczniejszych imprez.

Polskie zwyczaje karnawałowe – trochę historii

Dawniej karnawał świętowano o wiele huczniej niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach. Tego rodzaju spotkania nazywane były „redutami”, odbywały się na dworach królewskich, w wielkopańskich rezydencjach, a także na szlacheckich dworach.

Do ulubionych polskich rozrywek karnawałowych należały szlacheckie kuligi, czyli wielogodzinna sanna od dworu do dworu, przy dźwiękach muzyki i dzwonieniu janczarów. W każdym kolejnym dworze uczestników kuligu czekał suty poczęstunek i huczne tańce. A kiedy już wszyscy rozgrzali się, najedli i wytańczyli, na znak dany przez wodzireja kulig ruszał w dalszą drogę do następnego dworu.

O wiele skromniejsze bale i zabawy urządzali kupcy i drobni rzemieślnicy.

Wesoły i gwarny był także karnawał chłopski, zwany także ludowymi zapustami. W karczmach wiejskich grała muzyka, a ludzie gromadzili się na suty poczęstunek, napitek i tańce. Dawniej we wszystkich domach ucztowano. Najczęściej bale karnawałowe, były okazją do zaręczyn młodych ludzi.

Zwyczaje karnawałowe – pomysły z innych państw?

Poniżej przedstawiamy Wam najpopularniejsze dwa miasta Europy, w których odbywa się karnawał. Wielka impreza to nie tylko Rio de Janeiro! Oprócz tego także europejskie miasta mają swoje tradycje, równie kolorowe i huczne! Tańce, bale, parady, kolorowe maski – każde państwo posiada własne tradycje. Poznaj zwyczaje miejsc, w których karnawał jest świętowany.

Wiedeń – zwyczaje karnawałowe!

W stolicy walca odbywa się bal w iście królewskim stylu. Co roku organizowanych jest kilkaset wydarzeń, a najsłynniejsze z nich to Opernball, bal organizowany w Operze Wiedeńskiej. Dziewiętnastowieczny budynek gości uczestników balu w tłusty czwartek. W ten wyjątkowy wieczór sala koncertowa opery zamienia się w ogromny parkiet dla sześciu tysięcy par. Na tym balu regularnie pojawiają się najwybitniejsze postacie świata kultury i polityki.

Wenecja – tradycje karnawałowe

Co roku turyści z całego świata przybywają do Wenecji, by przywdziać kolorowe maski i rzucić się w wir zabawy. Karnawał w tym cudownym mieście rozpoczyna się oficjalnie w sobotę poprzedzającą tłusty czwartek, a kończy w dzień przed środą popielcową. W tym czasie organizowane są bale, pokazy akrobatów i aktorów z całych Włoch.

Oprócz tego, co roku odbywa się konkursu na najpiękniejszą maskę. Zakończenie karnawału w Wenecji zwiastują dzwony na bazylice placu Świętego Marka. We wtorek, tuż przed północą odbywa się pokaz sztucznych ogni, a kanałem Grande przepływają gondolierzy, trzymając w rękach pochodnie. Po północy już w środę popielcową, uczestnicy karnawału wychodzą na place i ulice, by zdjąć swoje maski i oficjalnie zakończyć zabawę.

W Wenecji podobnie jak w innych miastach organizujących huczne obchody karnawału możemy spróbować lokalnych potraw. Włosi zajadą się cicchetti – przekąskami, takimi jak owoce morza z polentą im wieloma innymi specjałami.

Rio De Janerio! Serce karnawału

Jednak najbardziej popularny na świecie jest karnawał w Rio De Janeiro. Największe obchody karnawałowe w tym miejscu zaczynają się w piątek w tygodniu poprzedzającym tydzień ze środą popielcową, trwają więc zaledwie pięć dni. Jednak program zabaw i pokazów w tym okresie jest niezwykle napięty i zachwycający.

Karnawał zaczyna się od symbolicznego przekazania kluczy do miasta uczestnikom karnawałowej parady i pokazami sztucznych ogni. Co roku w tym czasie do Rio przyjeżdża ponad 100 000 turystów z całego świata, aby podziwiać pełne przepychu i kolorów zabawy.

Podczas karnawału wybierana jest najlepsza szkoła samby w Brazylii. Szkoły specjalnie przygotowują niezwykłe i zjawiskowe stroje, które przepełnione są barwami, błyszczącymi dodatkami i piórami. Tancerze prezentują niezwykłe umiejętności taneczne oraz układy przez cały okres trwania karnawału. Prestiżowy tytuł przyznawany jest rano w środę popielcową.

Zabawy na karnawał – skorzystaj z naszych propozycji

Nie wiesz jak spędzić ten czas imprez i zabawy. Możesz ze znajomymi lub z partnerem wybrać się na bal karnawałowy. Takie imprezy organizowane są niemalże w każdym mieście. Pamiętaj jednak, żeby z wyprzedzeniem zarezerwować miejsca, gdyż tego typu imprezy cieszą się wielkim powodzeniem.

Drugą opcją są imprezy tematyczne, polegają na tym, że wszystkie elementy zabawy, czyli strój, dekoracje, jedzenie, drinki, muzyka, podporządkowane są jednemu motywowi tematycznemu.

Mamy dla Ciebie kilka propozycji na imprezę tematyczną:

  • Klimat PRL-u
  • Lata 60
  • Hawajska Impreza
  • Dziki Zachód
  • Pin UP
  • I wiele innych…

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

11.06.2019 | Podróże i wakacje Sport i rekreacja

Co robić na plaży? Sprawdź, jak nie nudzić się na plaży!

Słońce z wolna przebija się przez ciemne chmury, słupek rtęci nieśmiało coraz częściej wskakuje na szczebelki powyżej...
25.01.2019 | Biżuteria Książki i multimedia Obuwie i torby Odzież i akcesoria Podróże i wakacje Prezenty i gadżety Zdrowie i uroda

Co na Walentynki – prezenty dla niej i dla niego!

Walentynki już niedługo. Tym razem o nich nie zapomnisz. Nie chcesz, aby było kiczowato i zastanawiasz co kupić? Nie...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS