Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

12.08.2016 | Elektronika, komputery i AGD

Zmywarka to kolejne urządzenie umieszczane w kuchni, obok lodówki, kuchenki i okapu, przy którego zakupie należy uwzględnić szereg różnych parametrów. Wybór urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb nie jest łatwy, co wziąć pod uwagę? Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Rodzaje zmywarek

Wybór zmywarki w pierwszej kolejności rozpoczynamy od doboru odpowiedniego modelu. W ofercie sklepów znalazły się zmywarki do zabudowy, a także wolnostojące. Ten drugi typ umieszcza się zazwyczaj w dowolnym miejscu w kuchni, można go także ustawić pod blatem. Przy zakupie takiego modelu sprzętu należy jednak liczyć  się z rozmiarami pozostałych szafek. Zmywarka nie może być wyższa niż blat kuchenny (materiały na blat kupisz w sklepie Castorama i Leroy Merlin). Pomocna może okazać się tu regulowana wysokość nóżek zmywarek.

Lepiej współgrające z wystrojem kuchennym są zmywarki do zabudowy, czyli częściowo zintegrowane (widoczny panel sterowania od frontu urządzenia) i całkowicie zintegrowane (panel sterowania ukryty w klapie zmywarki). Takie urządzenie mogą być dodatkowo obudowane frontem meblowym jak pozostałe szafki.

2

Zmywarka do zabudowy – Media Markt

3

Światełko informujące o trybie pracy zmywarki – Media Markt

Kolejny podział zmywarek uzależniony jest od wielkości tego urządzenia. Wyróżniamy model standardowy (czyli o szerokości 60 i 45 cm), a także zmywarki kompaktowe (bardzo małe, wielkością przypominające mikrofalówkę). Jeżeli chodzi o wysokość zmywarek standardowych, to nie można tu wybierać wśród różnych typów, w sklepach zazwyczaj proponuje się model o wysokości 80 cm.

Temat AGD został przez nas podjęty już wcześniej. Planujesz wymianę całego AGD? Dowiedz się, jak lodówka spełnia twoje wymagania? Jakie są rodzaje i funkcje ekspresów do kawy. A także, która kuchenka jest najbardziej ergonomiczna.

Pojemność zmywarki – jaka będzie najlepsza?

Dobrze dobrana pojemność zmywarki uwzględnia potrzeby domowników i najoptymalniejsze wykorzystanie energii elektrycznej, jak również wody. Zmywarki o szerokości 60 cm odpowiednie są dla większej rodziny, a także dla osób, które często zapraszają gości. Single i pary bez dzieci mogą pozwolić sobie na zmywarkę kompaktową.

4

AGD do zabudowy – zmywarka Bosch – Media Markt

Sposobem na oszczędność jest też zmywarka szufladowa, wówczas nie musisz czekać, aż urządzenie będzie wypełnione w pełni naczyniami. Pomocna okazuje się tu ponadto funkcja mycia strefowego. To ty wybierasz zawartość, którego kosza ma być umyta. Pojemność zmywarki liczy się w kompletach naczyń. Przykładowo w Media Markt wyróżniono następujące przedziały: „7 i mniej”, 8-9, 10-11, 12-13, 14 i więcej.

5

Koszyczek zmywarki – Media Markt

Poziom hałasu a nowa zmywarka

Poziom hałasu jaki wytwarza zmywarka też nie jest bez znaczenia. Takie urządzenie może przecież pracować nawet przez 2 godziny. A jeżeli ustawione jest w otwartej kuchni, która połączona jest z salonem, wówczas problem ten staje się bardziej uciążliwy. Najoptymalniej jest, kiedy taki sprzęt nie przekracza granicy 50  dB. Pamiętaj też, że także okap kuchenny i lodówka „głośno chodzą”.

6

Zmywarka Indesit – Media Markt

Funkcje zmywarki dopasowane do twoich potrzeb

Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnych funkcji zmywarek. Dziś czynności zmywarki nie ograniczają się jedynie do 3 programów zmywania. Można zdecydować się ponadto na inne udogodnienia: zmywanie wstępne, zraszanie naprzemienne, zabezpieczenie przed zalaniem, wymiennik ciepła (chroni delikatne naczynia przed szokiem termicznym), sensor załadunku (ilość wody dostosowana do wagi naczyń).

8

Zmywarka Beko – Neonet

Wśród funkcji zmywarek znalazły się ponadto: opóźniony start, możliwość używania tabletek wielofunkcyjnych, filtr samoczyszczący, elektroniczna regulacja twardości wody, czujnik stopnia zabrudzenia, asystent dozowania (zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu detergentu).

Zmywarka a klasa energetyczna, klasa efektywności zmywania, klasa suszenia

Decydując się na określony model zmywarki, jeżeli mamy na uwadze nie tylko jakość działania sprzętu, ale też oszczędność energii, warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną, efektywności zmywania (możliwość poradzenia sobie z trudnymi zabrudzeniami, a także ilość wody na komplet naczyń), a także suszenia danego sprzętu. Przy podaniu parametrów bierze się pod uwagę 12 kompletów naczyń do umycia, a oznaczenia mieszczą się w granicach od A (najlepiej wydajna) do G.

7

Zmywarka – Neonet

Zakup zmywarki przez Internet

Cenisz sobie robienie zakupów przez Internet? A czy wiesz, że kupując w ten sposób sprzęt AGD możesz sporo zaoszczędzić, a to za sprawą dostępnych na blip.pl kuponów rabatowych. Cena wybranej zmywarki może być jeszcze niższa, jeżeli zdobędziesz odpowiedni kod. Zobacz jakie zniżki i promocje oferują następujące sklepy: Media Markt, Media Expert, Bosch Home, RTV EURO AGD, Neo24, Komputronik, Saturn, Neonet.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

[supsystic-social-sharing id='1']

Powiązane poradniki

16.08.2016 | Dom i ogród

Otwarta kuchnia wady i zalety

Planujesz remont swojego mieszkania, a jednym z nowych rozwiązań ma być otwarta kuchnia. Czy wiesz jakie są plusy i minusy...
5.08.2016 | Dom i ogród

Gadżety do kuchni – modnie i funkcjonalnie!

Praca w kuchni, sprzątanie, gotowanie zwykle zajmuje nam wiele czasu. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na to, aby...
16.08.2016 | Dom i ogród

Mała kuchnia – jak ją zagospodarować?

Kuchnia w twoim mieszkaniu jest zbyt mała, nie spełnia swoich zadań, praca w niej jest męcząca. Czas to zmienić, zrób...
16.08.2016 | Dom i ogród

Mała kuchnia – jak ją zagospodarować?

Kuchnia w twoim mieszkaniu jest zbyt mała, nie spełnia swoich zadań, praca w niej jest męcząca. Czas to zmienić, zrób...
(c) 2016 Blip.pl
Realizacja: ASPER BROTHERS